BBC tarafından hazırlanan bir belgesele göre, Afganistan'da genç erkekleri cinsel tacize maruz bırakan eski bir gelenek, ülkenin tümünde artış kaydediyor.

Geceleri geç saatlerde düzenlenen davetlerde, erkek çocuklar kadın giysisi giyerek davetteki erkekler için dansediyor. Çoğuna yapma göğüsler, ayaklarına zilli halhallar takılıyor. Çevredekiler dansçıya para takıyor.

Bu, kadınlarla erkeklerin aynı sosyal ortamlarda buluşmadığı Afganistan'da, çok eskiden beri uygulanan bir gelenek. Zaten baçabaze, kelime anlamı olarak, 'oğlanla oynamak' demek.

Ama işin rahatsız edici tarafı, bu davetlerin sona ermesinden sonra erkek çocukların otellere götürülmesi ve bazen birkaç erkekle birlikte cinsel ilişkiye girmek durumunda kalmaları.

(...)

BBC muhabiri David Loyn, bu uygulamanın Taliban döneminde de gündeme geldiğini anlatıyor:

Bu daha çok güneydeki, Peştu dilini konuşanların yaşadığı kesimlerde görülen, bilinen bir gelenekti. Taliban'ın yükselişiyle ilgili bir sürü efsane ve öykü anlatılır. Ama bana, Molla Ömer'a çok yakın olan yüksek rütbeli bir komutanın anlattığı şuydu:

Taliban hareketi ilk ortaya çıktığında bir köyde mollaymış. 1990'ların başlarında birbirine rakip Mücahiddin grupları içindeki yolsuzluklardan ve ahlaki değerlerin çöküşünden tiksinen küçük bir grup adam varmış. Özellikle anlatılan birşey de, Kandahar'da görev yapan ve tek bir erkek çocuk için birbirlerine giren iki komutanın hikayesi. Hatta komutanlardan biri tuhaf bir törrenle bu oğlanla evlenmiş bile. Diğer komutan da aynı oğlan için mücadeleye girişmiş.
Dolayısıyla, Molla Ömer'in ilk başlardaki faaliyetlerinin, sadece Afganistan'ı ticaret yollarına açmak ve genel olarak, güneyde yaşayan halkın hayat koşullarını düzeltmekle kalmadığı; bu sözünü ettiğim uygulamaların da önüne geçmek istediği anlatılıyor.
Molla Ömer ülkede güç dengesini değiştirecek hareketi başlatarak, sözkonusu iki komutanı görevlerinden uzaklaştırmış. Taliban'ın ortadan kaldırmak istediği işte bu tür bir çöküş haliydi.

Taliban bu uygulamanın yasaklanması yönünde karar aldı ama polis karakollarındaki sorumlu memurların yanlarında bir sürü erkek çocuk dolanıyordu. Taliban'ın bu alanda yaptıkları büyük bir ikiyüzlülük aslında.
Kamuoyunda eşcinselliğe karşıydılar, eşcinselleri acımasızca cezalandırıyorlardı ama, aslında, birçok Taliban komutanının emrinde erkek çocuklar vardı ve genç erkeklerin ticareti, eski dönemlerdeki gibi Taliban altında da sürmüştü...

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/20 ... cers.shtml

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.