1ga7


Rusya’daki “gay”ler nihayet muratlarına erdi ve “gay parade” için olmasa da bir başka gösteri için polis dayağı yemeden sokağa çıkabildi. Yuri Lujkov’un belediye başkanlığı döneminde miting ve şenlik talepleri sürekli reddedilen, bu yüzden konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar götüren Rusya’daki eşcinseller nihayet yasa bir eylem ile sokağa çıkabildi. Rus eşcinsellerinin lideri Nikolay Alekseyev ve 15 kadar arkadaşı, dün Moskova’da eylem yaptı.

Alekseyev eylül ayında İsviçre’ye uçmak için Domodedovo havaalanında güvenlik kontrolünden ble geçtiten sonra Swissiar uçağına binmesine “bilette sorun olduğu” gerekçesiyle izi verilmemiş, polis sorgusunda AİHM’ye dava başvurusundan vazgeçmesi için baskı yapılmıştı.
İşte Swissair’in kendisinin haklarını savunmamasını protesto için Alekseyev ve arkadaşları Moskova’da İsviçre büyükelçiliği önünde eylem yaptı.
Polis, eşcinsellerin eylemini engellemek isteyen birkaç kişiyi gözaltına aldı, ama eylemcilere müdahale etmedi. Eylemi yaklaşık 30 gazeteci ve bir otobüs dolusu OMON polisi takip etti.
Medyaya konuşan bazı yetkililer ortada bir "gay parade" değil, sadece vatandaşlık haklarını ihlal edilen bir vatandaşın eylem olduğunu, ileride "gay parade" başvurusu yapıldığında kabul edmesinin yine zor olduğunu vurguladı.

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.