ABD’de California Federal Mahkemesi Yargıcı Virginia Phillip, saçık eşcinsellerin orduda hizmet vermesini yasaklayan yasanın kaldırılmasına hükmetti.

Phillips, açık eşcinsellerin orduda hizmet vermesini yasaklayan “sorma, söyleme” yasasının uygulanmasına son verilmesi gerektiğine karar verdi.

Yargıç Phillips “sorma, söyleme” yasasıyla ilgili aldığı yürütmeyi durdurma kararına paralel olarak, ordunun eşcinsel olduğunu açıklayan askerlerle ilgili yürütülen soruşturma ve davaların bugünden geçerli olmak üzere “askıya alınmasını ve durdurulmasını” istedi.

Yargıç Phillips, 9 Eylül tarihinde aldığı benzer bir kararla bu yasanın ABD Anayasası’na aykırı olduğuna karar vermişti. Phillips, dünkü kararının gerekçesinde 17 yıllık politikanın “ABD muvazzaf askerlerinin ve gelecekteki askerlerin temel haklarını ihlal ettiğini” ve yargı süreci ve söz özgürlüğüne aykırı olduğunu belirtti.

Hükümetin kararı temyize götürmesi yüksek bir olasılık ancak yine de bu gelimle ABD’dek eşcinsel hakları açısından çok önemli bir dönüm noktası.Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.