Aysun Öner'in iki yıla yakın süredir üzerinde çalıştığı ve kişisel sergiye dönüştürme hazırlığında olduğu, 2009 yılında Cihangir Daire Sanat'ta açılan "Klasik" başlıklı sergi kapsamında ilk kez sergilenen "TransHayat" adlı fotoğraf projesinden yaptığı bir seçki, bu yılki temasını "Görünmeyen İstanbul" olarak belirleyen 20. İstanbul Sanat Fuarı -ARTİST 2010 kapsamında, "Karşı Sanat Çalışmaları - Altenatif Platform" altında yeniden sanatseverlerle buluşuyor. Serginin sanat yönetmenliğini Bahattin Sağlam üstleniyor.
Aysun Öner bu çalışmasıyla, heteroseksüeller gibi travesti ve transseksüellerin de toplumda ve iş yaşamında kolaylıkla var olabildikleri, başka bir deyişle “İstanbul’un görünen yüzü” olabildikleri bir dünya düşü kuruyor. Yalnızca böylesi bir düşü kurmakla kalmıyor, biz izleyenleri de adeta bu düşün içersine çekmeyi hedefliyor.
Çalışmasını “bir ezber bozma denemesi” olarak nitelendiren sanatçı, ekliyor: “Kapitalizm nasıl düşüncelerimizi istediği forma sokmak için görsel sanatları kullanıyorsa, alternatif düşüncelerimizi anlatmak için biz sanatçılar da görsel sanatları hafızalardaki ezber görüntüleri yıkmak için kullanabiliriz.” 

Aysun ÖNER, “TransHayat” Fotoğraf Projesi
Sanat Yönetmeni: Bahattin SAĞLAM
Kapsam: 20. İstanbul Sanat Fuarı -ARTİST 2010
Bölüm: "Karşı Sanat Çalışmaları" / Alternatif Platform / 8. Hol
Tarihler: 30 Ekim – 7 Kasım 2010
Yer: TÜYAP FUAR ve KONGRE MERKEZİ
Adres: E – 5 Karayolu, Gürpınar Kavşağı 34522 Büyükçekmece – İSTANBUL


Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.