TRAVESTİNİN CENAZESİ ORTADA KALDI!..


Bursa'da yüksek tansiyon şikayetiyle tedavi altına alındığı hastanede beyin kanaması geçirerek hayatını kaybeden travestinin cenazesi sahipsiz kaldı.


Ağabeyleri tarafından reddedilen travestinin cenazesi, 17 bin liralık masrafı ödeme taahhüdü veren arkadaşları tarafından alındı.
Bursa polisinin fuhuş çetesi kurdukları iddiasıyla yaptığı operasyon sırasında gözaltına alınıp tutuklanan 16 kişinin arasında bulunan Bilal Özden (34), Bursa E Tipi Cezaevi'nde rahatsızlandı. 13 ay tutuklu kalan Özden'in hastalığı, hapishaneden çıkınca da devam etti. Yüksek tansiyon şikayetiyle bir ay önce Bursa Devlet Hastanesi'nde tedavi altında alınan genç kurtarılamadı.
Travestinin cenazesinin 6 gündür hastanede sahipsiz olduğunu haber alan Gökkuşağı Dernek Başkanı ve travesti arkadaşları hastaneye geldi. Hastane yönetimi ise 17 bin lira tedavi masrafı olduğunu, cenazeyi aileden bir kimseye teslim edebileceklerini söyledi. Bunun üzerine Dernek Başkanı Öykü Evren, senet imzaladı. Özden'in hayatta olan iki ağabeyi, "Biz onu evlatlıktan reddettik" derken, telefonla ulaşılan bir yakını hastaneye gelerek cenaze teslim tutanağını imzaladı. Özden'in ağabeylerinin tepkisinden çekinen yakınına polis yetkilileri gizlilik garantisi verdi. Borç meselesi de arkadaşları tarafından halledilince cenaze morgdan alındı.
Öte yandan hayatını kaybetmeden bir süre önce Gökkuşağı Derneği'nde İHA'ya konuşan Özden, "Biz de haklarımızı bir şekilde istiyoruz. Toplum tarafından dışlanmak yerine, toplum içinde olmayı tercih ediyoruz" demişti.

Kaynak


'Er kişi niyetine...'

Travestinin cenaze namazını kıldıracak imam, kafası karışınca müftüye danıştı: Ne diyeceğim?
Bursa’da beyin kanaması nedeniyle kaldırıldığı hastanede 29 gündür tedavi gören ‘Burcu’ takma adlı travesti 34 yaşındaki Bilal Özdem 5 gün önce yaşamını yitirdi. Cesedi hastane morgunda tutulan travestinin ölüm haberi ve tedavi masrafı olan 17 bin TL’nin ödenmesi gerektiği, yakınları ile travesti arkadaşlarına önceki gün bildirildi.

Travestiler dün Bursa Devlet Hastanesi’ne gelerek arkadaşlarının cenazesini almak istediler. Gökkuşağı Derneği Başkanı Öykü Özen, “Bilal’in sosyal güvencesi yoktu. Yeşil Kart çıkarmak için işlemlerini başlatmıştık.

Ancak vefat etti. Şimdi bizden 17 bin TL hastane masrafı istiyorlar. Cenazesini de yakınları olmadan vermeyeceklerini söylüyorlar. Biz arkadaşımızı daha fazla morgda tutmak istemiyoruz” dedi. Daha sonra arkadaşlarına verilen ‘Burcu’ takma adlı travesti Bilal Özdem’in cenazesi, toprağa verilmek üzere İnegöl İlçesi’ne getirildi. Travesti arkadaşları tarafından Bursa’da Devlet Hastanesi morgundan alınan ‘Burcu’ takma adlı travesti Bilal Özdem’in cenazesi İnegöl’ün Edebey Köyü’ne getirildi.

Köyün imamı Kenan Demirer, cenaze namazının nasıl kıldırılacağına ilişkin İnegöl Müftülüğü’nden yardım istedi. Müftülüğün cenaze namazını er kişi niyetine kıldırabilirsin görüşü üzerine imam Demirer, cenaze namazını kıldırdı. Namazın ardından Bilal Özdem’in cenazesi köy mezarlığında toprağa verildi.
Kaynak


Travestinin cenazesi rehin kaldı

Hastane masraflarını ödemek istemeyen aile cenazeyi almaya gelmedi

Uğur USLUBAŞ - Bülent CİVANOĞLU / BURSA (AHT)

Bursa'da 29 gün önce yüksek tansiyon şikayetiyle getirildiği Bursa Devlet Hastanesi'nde tüberküloz teşhisiyle 6 gün önce hayatını kaybeden travesti Birol Özdem'in (34) cenazesi, akrabaları istemeyince hastanede rehin kaldı. 17 bin lira tuttuğu öğrenilen hastane masraflarını ödemek istemeyen aile cenazeyi almaya gelmezken, Özdem ile birlikte örgüt kurmak suçundan 13 ay cezaevinde kalan Bursa Gökkuşağı Derneği Başkanı Öykü Evren, borcu ödemek için taahütname imzalayıp cenazeyi alabilmek için girişimlerde bulundu ancak sonuç alamadı.

"CEZAEVİNDE VEREM OLDU" İDDİASI

Bursa Polisi'nin 2 yıl önce fuhuş çetesi kurdukları gerekçesiyle yaptığı operasyonlar sırasında gözaltına alınıp tutuklanan 16 kişinin arasında bulunan travesti Birol Özdem; arkadaşlarının iddiasına göre, geçtiğimiz yıl tutuklu kaldığı Bursa E Tipi Cezaevi'nde verem oldu. 13 ay tutuklu kalan Özdem'in hastalığı hapishaneden çıkınca ağırlaştı. Kronik tüberkiloz olduğu belirlenen travestiye tedavi parası bulamadığı için arkadaşları yardım etti. 29 gün önce yüksek tansiyon şikayetiyle Bursa Muradiye Devlet Hastanesi'ne yatırılan Birol Özdem, 6 gün önce hayatını kaybetti.
Anne babası vefat eden travestinin diğer yakınlarına ulaşan hastane yönetimi, Birol Özdem'in hayatını kaybettiğini, gelip cenazeyi almaları gerektiğini söyledi. Özdem'in hayatta olan iki ağabeyi yine iddiaya göre "Zaten ailemiz onu evlatlıktan reddetmişti" diyerek 17 bin lira tutarındaki hastane ücretini ödemeyi kabul etmedi ve cenazeyi almadı.

KADER ARKADAŞINA SON GÖREVİNİ YAPTI

6 gün boyunca hastane morgunda kalan travesti Birol Özdem'in cenazesine Bursa Gökkuşağı Derneği başkanı Öykü Evren ve travesti arkadaşları sahip çıktı. Arkadaşlarının ölüm haberini alan travestiler hastane bahçesine akın etti. Hastane yönetimi ile görüşen dernek başkanı Öykü Evren, 17 bin liralık borcu arkadaşları ile birlikte ödeyeceklerini belirtip taahhütname imzalayarak cenazeyi teslim almak istedi. Ancak cenazeyi almak yine mümkün olmadı.
Hastane yetkilileri, ölen Birol Özdem'in cenazesini teslim etmek için 1. dereceden bir yakınının gelmesini şart koşunca, Özdem'in bir türlü hastaneye gelmeyi kabul etmeyen yakınları ile Öykü Evren ve polis arasında telefon trafiği yaşandı. İnegöl'de ikamet ettikleri belirlenen aileye borç meselesinin halledildiğini belirten bir emniyet amiri, aileyi uzun süre ikna etmeye çalıştı. Ancak ısrarla gelmek istemeyen Özdem'in yakınları "Ssiz evrakları buraya yollayın, biz burada imzalayalım" diyerek cevap verdi.

"SORUN PARA DEĞİL, ONUN CİNSEL TERCİHİ"

Ölen Birol Özdem'in uzun süre önce anne babasını kaybettiğini, hayatta olan iki ağabeyinin de kardeşlerini istemediğini belirten Öykü Evren, "Ağabeyleriyle konuşup borç meselesini hallettiğimizi söyledim. Ancak sorun borç meselesi değil Birol'un cinsel tercihi. Aile bana (Biz onu reddettik. Bizim burada imam bile yıkamaz. Siz orada yıkatın, biz burada sessizce gömeriz) dedi. Biz arkadaşımızın cenazesini almak istiyoruz. Onu burada bütün arkadaşlarının katıldığı bir cenaze töreni ile toprağa vermek istiyoruz" diye konuştu.

Hastanenin 1. derece yakınının gelmesini şart koşması üzerine cenazeyi teslim alamayan travestiler hastane bahçesinde aile yakınlarının gelmesini bekledi. Kaynak

 

 

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.