Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benediktus'un 6-7 Kasım tarihlerinde İspanya'ya yapacağı ziyaret, laik dernekler, sendikalar ve çeşitli siyasi gruplarla eşcinsel dernekleri tarafından tepkiyle karşılandı.
Papa'nın önce Santiago Compostela sonra da Barcelona'ya yapacağı birer günlük ziyaretin harcamalarının İspanyol devleti tarafından karşılanacak olmasına karşı çıkan laik dernekler, sendikalar ve siyasi gruplar bugün Madrid'de gösteri yaptı.
"Laik bir devlet için" sloganı altında yapılan gösteride, Vatikan ile İspanyol devletinin arasında olan anlaşma gereği Katolik Kilisesi'ne tanınan ekonomik ayrıcalıkların kaldırılması istendi.
Papa'nın ziyaretinin İspanyol devletine 8 milyon avroya mal olacağını iddia eden "Laik Avrupa" adlı dernek, "özellikle sosyal kısıtlamaların yapıldığı ekonomik kriz döneminde, kamu parasının Papa'nın ziyaretinde kullanılmasının daha da kabul edilemez olduğunu" ileri sürdü.
Bu arada Barcelona'daki eşcinsel dernekler, Papa 16. Benediktus'u 7 Kasım'da Barcelona'dayken protesto etmeye hazırlanıyor.
Özellikle internet ortamında yürütülen kampanyalarda, eşcinsel haklarını tanımayan Vatikan'ı protesto etmek için Papa'nın ziyaret edeceği yerin karşısında eçcinsellerin toplanarak öpüşmeleri isteniyor.
Öte yandan İspanya'daki Papalık Elçisi Renzo Fratini, Papa'nın İspanya'ya yapacağı ziyaretin "kültür ve inanç arasındaki bağlantı, yaşam ve aile üzerine olacağını" söyledi.
Fratini, Papa'nın Santiago Compostela'daki katedrali ziyaretinin önemli olduğunu vurgulayarak, "bu katedralinin Avrupa tarihinin önemli bir parçası olduğunu ve Papa'nın buradaki konuşmasında Avrupa'nın köklerinin Hristiyan olduğuna bir kez daha vurgu yapacağını" kaydetti.

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.