ABD Başkanı Barack Obama, göreve geldiğinden bu yana en fazla eşcinsel ataması yapan Başkan olarak tarihe geçti.


150 GAY VE LEZBİYEN ATADI
ABD Başkanı Barack Obama göreve geldiğinden bu yana herkesten çok eşcinsellerimemnun etmişe benziyor. ABD’nin ilk siyah Başkanı Obama, Beyaz Saray’da yaptığı atamalardan 150’si gay ve lezbiyen olduğunu gizlemeyen yetkililerden oluşuyor.
Eşcinsellerin takdir ettiği başkanlardan biri olarak bilinen Bill Clinton, görevde bulunduğu sekiz yıl içinde 140 eşcinselin atamasının altına imza atmıştı. Obama, 150 atamayla Amerikan Başkanları arasında bu konuda şimdiden bir rekora imza atmış bulunuyor.
ÜST DÜZEY ATAMALAR
Yapılan atamalar arasında komisyon üyeleri, politik danışmanlar, üst düzey bürokratlar da bulunuyor. Atamalarla ilgili cesur adımları ve ordudaki “sorma söyleme” politikasını sona erdirmesi Amerika’daki eşcinsellerin ABD Başkanı Obama’ya desteğinin devametmesini sağlayacağa benziyor. Başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi JohnMcCain’e karşı Obama’yı destekleyen eşcinsellerin 2 Kasım’da yapılacak Kongre seçimlerinde de Demokrat Partili adaylara oy vereceği tahmin ediliyor.
BAŞKAN’A GÜVEN ARTTI KONGRE
seçimlerinde partisine destek vermek için bugünlerde sık sık seçmenlerin karşısına çıkarak Demokrat adaylar için destek isteyen Obama’ya güven arttı. Newsweek anketine göre Amerikalıların Obama’ya olan güveni yüzde 54’e çıktı. Geçtiğimiz eylül ayında yapılan kamuoyu yoklamasında Obama’ya destek yüzde 48 seviyelerindeydi. Ankete katılanların yüzde 48’i seçimde de Demokrat Parti’ye oy vereceklerini söylediler.
GAZETE HABERTÜRK

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.