İstanbul’da resim öğretmeni olarak çalıştığı okuldaki baskı yüzünden işinden ayrılmak zorunda kalan transseksüel Esin öğretmen okula dönmek istiyor (Taraf)
Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ni bitirip resim öğretmeni olarak İstanbul’da göreve başlayan ancak okul yönetiminden gördüğü baskılar sonucu işinden ayrılmak zorunda kalan transeksüel Esin öğretmen, tekrar okuluna dönmek istiyor. 22 yaşında başladığı görevini 2005
yılında sonladıran Esin öğretmen, şubat ayındaki öğretmen atamalarına başvuracak. Mevzuata göre Esin öğretmen mesleğine geri dönebilecek.

 

Uzun süre tedavi gördü

Öğretmenlik yaptığı dönemde takım elbiseyle okula gittiğini ve öğrencilerle çok iyi geçindiğini söyleyen Esin öğretmenle Beyoğlu’nda buluştuk. Hayat hikâyesini yer yer öfkelenerek yer yer de gözleri dolarak anlatan öğretmenin ailesi her zaman en büyük destekçisi olmuş. Tayini İstanbul’a çıkan ve Beyoğlu’ndaki okullarda resim öğretmenliği yapmaya başlayan Esin öğretmen, okul yöneticilerinin sürekli baskısına maruz kalmış. Bu dönemde Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi de gören öğretmen baskılar ve dışlamalar yüzünden çok sevdiği işini ve öğrencilerini mecburen bırakmış.

 

Yasal yollara başvuracak

İşinden ayrıldıktan sonra parasız kaldığını ve zor günler geçirdiğini söyleyen Esin öğretmen Taraf’a şunları anlattı; “Resim yapmayı çok sevdiğim için bu mesleği seçtim ve ilk tayinim İstanbul’a oldu. Okula takım elbiseyle gitmek zorunda kalıyordum. Ancak fiziksel yapım nedeniyle öğretmenlik yaptığım dönemde sürekli baskılara maruz kalıyordum. Aynı zamanda tedavi gördüğüm için çok zorlanıyordum. Okul müdürü bahaneler bularak hakkımda sürekli idari soruşturma açtırıyordu. Ben de bu nedenle mesleğimi bıraktım. Parasızlık nedeniyle artık kiramı ödeyemez duruma gelmiştim, yemek yiyecek param dahi yoktu. İş aramaya başladım ama kimse iş vermiyordu. Ben de arkadaşlarımın zorlamasıyla fuhuş yapmaya başladım. Birçok defa intihar etmeye de kalkıştığım bu dönemde tedavilerimi aksatmıyordum. Şimdi mesleğime geri dönmek için girişimlere başladım. Şubat ayındaki atamalara katılacağım. Bana bir engel çıkarırlarsa benimle aynı durumda olan meslektaşlarımı emsal göstererek dava açacağım” dedi.

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.