Kadın Kapısı çalışanı ve İstanbul LGBT (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Transseksüel) gönüllüsü Şevval Kılıç, polisin uygulamaya başladığı bonus sistemi ile ilgili özellikle Beyoğlu’nda cadı avı yaşandığını öne sürdü.

Kılıç, “Polis tinerciyi yakalayınca 5, uyuşturucu koklayıcıyı yakalayınca 10 puan kazanıyor. Bir transseksüeli yakalayınca 20 puan kazanıyor. Haftada 100 puan kazanan polis tatile gönderiliyor, maaşına prim olarak yansıyor. İnsanın en önemli haklarından dolaşım hakkının elinden alındığını bir düşünün. Geçen sene bilhassa Beyoğlu’nda cadı avı vardı” dedi.

Cinsel cinayetler

Bu konuda İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın hakkında suç duyurusunda bulunduklarını hatırlattı. “Hür Doğdum Hür Yaşar mıyım? Cinselliğimiz, Bedenimiz ve Şiddetle Mücadele” başlıklı panelde bir yıllık cinsel şiddet cinayeti hakkında hazırladığı raporu katılımcılarla paylaşan gazeteci Emine Özcan ise 349 insanın cinsel bedensel hak ve özgürlükleri nedeniyle öldürüldüğünü söyledi. Bu raporu son 1 yıldaki gazetelerin 3’üncü sayfalarını tarayarak oluşturduğunu belirten Emine Özcan, bu ölenlerin 13’ünün lezbiyen, biseksüel, transseksüel veya travesti olduğunu anlattı.

SİSTEME BAK

Haftada 5 transseksüel yakala, tatil kazan

Beyoğlu’nda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları polislere prim ve ikramiyeye dönüşen bonus sistemiyle ilgili suç duyurusunda bulunarak “Bu sistemin en büyük mağduru 20 puanla transseksüeller, insanların dolaşım hakkı elinden alınıyor” dedi.Kaynak : Hürriyet

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.