Lambdaistanbul'un her yıl homofobik/transofobik kişi ve kurumlara dikkat çekmek için verdiği "geleneksel" Hormonlu Domates Ödülleri, yedinci kez sahiplerini bulacak.
Kazananlar Haziran'ın son haftasında İstanbul'da düzenlenecek 19. LGBTT (lezbiyen, gey, biseksüel, travesti, transseksüel) Onur Haftası kapsamında, törenle açıklanacak.
Lambdaistanbul, her yıl olduğu gibi bu yıl da aday listesini kamuoyundan gelen öneriler doğrultusunda belirleyecek.
Hormonlu Domates Ödülleri aday listesinin oluşmasına katkı sunmak isteyenlerin, geçtiğimiz yıl kamusal alanda ve medyada LGBTT'lere yönelik ayrımcı açıklamalar yaptığını ya da uygulamalarda bulunduğu düşündüğü kişi ve kurumları hormonludomates@gmail.com adresine 15 Mayıs'a kadar yollaması gerekiyor.

Selma Aliye Kavaf'a "Yaşam Boyu Hormonlu Domates"

Lambdaistanbul'un ilk kez 2005''te verdiği Hormonlu Domates Ödülleri'nin amacı, kamusal alanda LGBTT bireyler hakkında homofobik/transfobik sözler sarf eden ve / veya uygulamalarda bulunan kişi ve kurumları teşhir etmekti. İlk yıl ödül kazanan isimleri Lambdaistanbul belirlemişti.
İkinci yılda, adaylar oylamaya açıldı.
Geçtiğimiz yıl Vakit Gazetesi, Sırbistan Devleti ve polisi, Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Adalet ve Kalkınma Partili (AKP) Burhan Kuzu, dönemin Taraf gazetesi yazarı Hilal Kaplan, sunucu Esra Erol ve Dr. Cem Keçe ödüllendirildi. Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf da "Yaşam Boyu Hormonlu Domates" ödülünü kazandı.
Önceki yıllarda da aralarında Okan Bayülgen, Hülya Avşar, Mehmet Ali Erbil, Takvim gazetesi, Türk Silahlı Kuvvetleri, Deniz Baykal, Erol Köse, Betül Aşık, Ankara, İstanbul ve Bursa valilikleri, Alişan, Beyoğlu 3. Asliye Mahkemesi gibi kişi ve kurumlar ödüle layık görülmüştü. (BB/EÖ)
Bianet

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.