Yanlarında IKEA torbası taşıyan ve elele tutuşan iki erkeğin gösterildiği afişte ‘Bizim kapılarımız tüm ailelere açık. Her aile, her çift ve herkes için hayatı kolaylaştırmak istiyoruz” sloganı kullanan İKEA firmasına İtalya’da tepkiler büyürken konu ile ilgili konuşan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, “Türkiye’de böyle bir girişimde bulunamazlar, bulundukları takdir de çok sert tepki ile karşılaşacaklarını bilsinler” dedi.
İtalyan hükümeti  'TÜM ailelere açığız' sloganıyla, iki eşcinsel erkeğin el ele tutuştuğu bir fotoğrafı tanıtım afişlerinde kullanan IKEA'ya, tepki gösterirken firma yetkilileri kendilerini savundu.
Başbakanlık Aile İlişkilerinden Sorumlu Müsteşarı Carlo Giovanardi, afişin aile hayatını önemseyen İtalyanların kültürüne uymadığını söyledi ve çirkin ve aileleri aşağılayıcı bulduğunu belirttiği reklam kampanyasının, İtalyan Anayasası’na şiddetli bir saldırı olduğunu öne sürdü. IKEA’dan tüm topluma açık bir kampanya beklediklerini belirtti.

IKEA’nın İtalya Dış İlişkiler Sorumlusu Valerio Di Bussola ise, "Anayasa aile haklarını tanımlıyor ancak aile bireyleri hakkında cinsel farklılık belirtmiyor. Çok çeşitli aile tarzı var. Kampanyamızda geri adım atmayacağız" diye cevap verdi.

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, Türkiye'de böyle bir şeye cesaret edemezler, cesaret ettikleri takdirde en ağır tepkiyi göstereceğimizi bilmeleri gerekir. İKEA’nın Türkiye Distribütörlüğü ve yönetiminden de bu konuda “reklamı kınıyoruz, bizim yetkimizin olmadığı bir alanda yapılmıştır” açıklamayı mutlaka bekleriz. Türkiye'de böyle bir şeye cesaret ettikleri takdirde aile değerlerini, ahlaki değerleri, dini değerleri hiçe saydıkları takdirde çok ağır tepki verilecektir. Küreselleşme adına aile değerlerinin hiçe sayılması, alay konusu yapılması elbette çok ağır tepkilere neden olacaktır. Gösterebileceğimiz tepkileri bu aşamada kullanmak istemiyoruz. Ama çok ağır tepkiler gösterebileceğimizi bilmeleri gerekiyor.

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.