Avrupa Adalet Divanı, eşcinsel çiftlerin de evli heteroseksüel çiftlerle aynı emeklilik haklarından yararlanması gerektiği konusunda yeni bir karar aldı. Karar, gay ve lezbiyen topluluklar açısından bir emsal teşkil edecek.
Lüksemburg’daki mahkemenin aldığı karar”  “Gay çiftlere yapılan ek ödemenin evli çiftlere yapılandan az olmasının cinsiyet ayrımcılığına girebileceği ve bunun AB yasalarına göre yasak olduğu” gerekçesine dayandırıldı.
Euobserver'ın haberine göre dava, daha önce Hamburg Belediyesi’nde çalışan Jurgen Romer isimli Alman vatandaşının uzun süreli ilişkisini gay çiftler için evlilik anlamına gelen  “sivil birlikteliğe” taşımasının ardından, evli çiftlere uygulanan vergi istisnasından yararlanamaması nedeniyle ayrımcılığa uğradığını iddia etmesi üzerine açıldı.
AB Yargıçları, evli çiftler ile sivil birlikteliklerin benzer durumlar olduğunu göz önünde bulundurarak Romer’in Alman yasalarına göre ayrımcılığa uğramış olduğu kararına vardılar.
Karar her ne kadar bağlayıcı nitelikte olmasa da , Fransa, Çek Cumhuriyeti ve Slovenya gibi sivil birliktelikler ve  gay evlilikleri tanındığı  ancak tarafların emeklilik yardımlarından yararlanamadığı AB üyesi ülkeler açısından önemli bir emsal teşkil ediyor.
Belçika, Hollanda, Portekiz, İspanya ve İsveç  gay evlilikleri tanırken, diğer ülkeler eşcinsellerin sivil birlikteliklerini yasalaştırmış durumda.
Avrupa LGBTI çatı örgütü ILGA Avrupa temsilcisin Martin Christensen, alınan kararı memnuniyetle karşıladıklarını ve eşcinsellerin de hetereseksüel çiftlerde olduğu gibi aynı haklardan yararlanmalarının desteklenmesi gerektiğini kaydetti. 

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.