MAHMUT ŞENOL / AÇIK GAZETE, ABD- Alaska Eyaleti’ndeki Wasilla kent lisesinde yıl sonu konseri verecek okul caz orkestrası repartuarından “Bohemian Rhapsody” çıkarıldı.
16-05-2011, Pazartesi
The Queen topluluğun klasikleşmiş yapıtını seslendiren sanatçı, AIDS’ten ölen, eşcinselliğiyle meşhur Freddie Mercury olduğu için bu şarkıyı yasaklayan okul yönetimi bütün ısrarlara karşın kararından geri dönmedi. Okul müdürü, “Şey olmuş bir adamın söylediği şarkıyı seslendiremezsiniz” diye sanata ve harika bir müzik yapıtına karşı durdu.

“Eşcinsel olan kimsenin söylediği şarkıyı çalamazsınız” diye, Bohemain Rhapsody’ye aylarca çalışmış caz orkestrasını hayal kırıklığına uğratan okul müdürü Dwight Prabosco bu kararından sonra bütün ABD ve Kanada basınında manşet oldu.
Alaska’nın en büyük ve önemli lisesi sayılan Wasilla’nın bu engelle karşılaşması üzerine Amerikan Sivil Haklar Örgütü karşı dava açmaya ve İngiliz tenor şarkıcı Freddie’nin “şöyle böyle olmasıyla” değil şarkısıyla ilgilenilmediği için müdüre karşı kamuoyu oluşturmaya karar verdi.

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.