Şişli Adliyesi önünde bir araya gelen çeşitli örgütler, son dönemde trans bireylerin karşılaştığı şiddet ve baskının son bulması için basın açıklaması yaptı.
Açıklamada, trans bireylere karşı yapılan son saldırı şöyle anlatıldı:
"7 Mayıs gecesi Şişli'de üç transseksüel kadın yolda yürürken beş kişinin silahlı saldırısına uğradı.155'i aradılar. Olay yerine gelen polis ekibi saldırganların kaçmasına müsaade etti.
Polis ayrıca saldırganlardan birinin sivil polis olduğunu belirtmiş ve şikayetçi oldukları takdirde başlarına kötü şeyler geleceği gibi imalarda bulunarak transseksüel arkadaşlarımızı tehdit etmiştir.
Aynı ekip Şişli'de daha önce de transseksüel kadınlara saldırdı. Haklarında şikayette bulunuldu. Şikayette bulunan transseksüelleri susturmak ve sindirmek için adreslerine baskınlar yapıldı, şiddet uygulandı."
Açıklamada, anayasaya cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ibareleri eklenerek; homofobik ve transfobik şiddete derhal son verilmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamaya destek verenler:

İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği, Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği, Kadın Kapısı, Kaos GL Derneği, Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, Siyah Pembe Üçgen İzmir, MorEL Eskişehir LGBTT Oluşumu, Voltrans Trans Erkek İnisiyatifi, İllet, Biz Erkek Değiliz İnisiyatifi, Yeryüzüne Özgürlük Derneği, Ucube anti militarist feministler, Amargi. (NV/HK)

Kaynak Bianet

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.