Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nin 14’üncüsü Ankara’da yapılan ödül töreni ile başladı. Sunuculuğunu “Öyle Bir Geçer Zaman Ki” adlı dizide ‘Cemile’ karakterini canlandıran Ayça Bingöl ile ‘Balıkçı’ karakterini oynayan Orhan Alkaya’nın yaptığı festivalin bu yılki teması “iktidar”.
Devlet Tiyatroları Şinasi Sahnesi’ndeki törende, ‘iktidarın hepimizi saran ve parçası olduğumuz bir kavram’ olduğunu belirten Bingöl ve Alkaya şunları söyledi:
'HER ŞEYE O KARAR VERİR'
“Hangi kitabı okuyacağınıza ya da hangi internet sitesine gireceğinize o karar verir. Okul müdürü 13 yaşındaki bir kızı hamilelikle suçlayabilir. Parlamento eşcinsel ilişkiyi yasa dışı kabul eder. Komşudaki savaşa katılmaya karar verip sizi gönderirler. İktidar ele geçirir, iktidar evcilleştirir, iktidar kitleleri sever, çoğaltır, kalabalıklaştırır ama kalıplara sokar. Farklılıkları sevmez, ortadan kaldırır. İktidar emir verir itaat ister. İktidar büyüktür, sahip olur, biriktirir ve israf eder.”
Geceye yönetmenler Zeki Demirkubuz ve Barış Pirhasan, ODTÜ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ, Çankaya Belediyesi Başkanı Bülent Tanık’ın yanı sıra çok sayıda sinemasever katıldı.
Bu sene “Bilge Olgaç Başarı Ödülleri”ne Deniz Türkali ve Handan Kara, “Onur Ödülü’’ne ise Derya Alabora layık görüldü.Habertürk>>

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.