İrem KÖKER
14 Haziran 2011
Dünyayı kandıran adamla ilk kez yüz yüze

'Şam'da Eşcinsel Bir Kız' başlığıyla Suriye'deki ayaklanmanın sembolü haline gelen ancak daha sonra sahte olduğu anlaşılan blogun yazarı Tom MacMaster dünya medyasında ilk yüz yüze röportajını hurriyet.com.tr’ye verdi.

Biz Türkiye'de seçim telaşı yaşarken, Emine Araf adı dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri haline geldi.

Araf, 35 yaşında Şam'da yaşayan bir Suriye-ABD vatandaşı olduğunu söylüyor, Şam'da Eşcinsel bir Kız (A Gay Girl in Damascus) adlı blogunda Suriye'deki son durumu aktarıyordu.

Hem Suriyeli olması, hem kusursuz İngilizce konuşması, hem de eşcinsel olması Araf'ı kısa sürede dünya medyasının da gündemine taşıdı.

Guardian, New York Times, AP, Washington Post, Le Monde gibi dünyanın önde gelen yayın organları Araf ile e-mail üzerinden yaptıkları söyleşileri yayımladılar.

Benim de geçtiğimiz haftalarda Araf ile e-mail üzerinden yaptığım söyleşi, hurriyet.com.tr'de yayınlanmıştı.

Geçen hafta içinde blog üzerinden kuzeni olduğunu söyleyen bir kişi Araf'ın kaçırıldığını duyurdu ve olanlar oldu.

................
“YORUM YAZABİLMEK İÇİN KURGULADIM”

MacMaster belli ki bu soruya hazırlıklı, hemen yanıtladı:

"Başta bloglara, haberlere, tartışma gruplarına yorum yazmak için yarattım bu kimliği. Bir Amerikalı olarak ABD'nin Ortadoğu politikalarını eleştirdiğimde beni 'Amerikan düşmanlığı' ile suçluyorlardı. Ama Emine olarak yazınca insanlar vermek istediğim mesajı anlıyorlardı. Sonra zaman içinde karakter gelişti. Ama asla bu kadar büyüyeceğini düşünmedim."

Emine Araf, MacMaster'ın bir kitap için kurguladığı bir karakter aslında. Suriyeli, eşcinsel ve hem Doğu hem de Batı kültürünü yakından bilen bir karakter.

MacMaster, tek bir kişiden ilham almamış. "Tanıdığım, arkadaşım 4-5 kişinin bir birleşimi aslında Emine. Ama düşüncelerinde, duygularında çokça ben var."

İLK ORTAYA ÇIKIŞI 2003

MacMaster, bu karakteri ilk olarak 2003-2004 yıllarında yaratıyor. Ancak yapılan araştırmalarda bu karakterin 2007 yılından sonra oldukça aktif bir hale geldiği ortaya çıktı.

MacMaster'ın "masum" olduğunu söylediği bir amaçla başlayan bu oyunu, bir anda okur ve medya ilgisi buluyor. Hürriyet>>

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.