Yeni kurulacak Aile Bakanlığı'na göre eşcinsel birliktelikler aileye zarar veriyor 

 

Birgün Gazetesi’nden Tuğçe Çelik’in, “Hoop, Aile Bakanı Var” başlıklı haberi çok konuşulacak gibi görünüyor. Habere göre; Başbakanlığa bağlı Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nün 2007-2011 dönemini kapsayan stratejik raporunda, nikâhsız beraberlikler ve kadınların çalışmaları aile kurumuna tehdit olarak görülüyor.

“Ailenin korunması fikrinin, her şeyden önce Medeni Kanun anlamında evliliklerin kurulmasını yaygınlaştırmak ve kolaylaştırmak olduğu şüphesizdir" denilerek medeni olmayan bir aileden bahsedilemeyeceği..." Buna göre Devletin aileyi koruması ilkesinden yola çıkılarak yapılan araştırmada kadınların iş gücüne katılım oranının artmasının ve annelerin ilk doğum yapma yaşlarının yükselmesinin de ailenin bütünlüğü için bir tehdit olduğu raporda belirtiliyor...

Aile yaşam düzeninin karşı cinsler arasında gerçekleşen bir evlilik birlikteliği (eşler-çocuklar) olduğunun belirtildiği raporda, eşcinsel ilişkilerin yaygınlaşması da aileyi tehdit eden tehlikelerden biri olarak gösteriliyor.
Raporun satır aralarındaki şu cümleler dikkat çekiyor:
1-Devletin Aileyi koruması ilkesinden yola çıkarak, kadınların iş gücüne katılım oranının artması ve ilk doğum yapma yaşının yükselmesi aile bütünlü için tehdittir
2-Aile yaşam düzeni ancak karşı cinsler arasında gerçekleşir, eşcinsel ilişkilerin yaygınlaşması da aileyi tehdit eder.
Uzmanlar rapora tepkili
Bu konu ile ilgili olarak bazı uzman görüşlerine yer veren Birgün Gazetesi'nde konuyla ilgili yetkililerin demeçleri şu şekilde yer alıyor:
Feminist-Aktivist Nilgün Yurdalan:
'Yükselen muhafazakarlık ve herkesi bu muhafazakar anlayış içinde yaşatma isteğini hükümet giderek güçlü biçimde dillendirmeye başladı. Herkesi aynı kalıplar ve aynı ahlaki kurallar içine sıkıştırmak istiyorlar. Ancak herkes için aynı ahlaki anlayış geçerli olamaz.


GH:Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.