Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği (HOKİ), ülkede eşcinsel ilişkinin hala “Doğaya Aykırı Suçlar” arasında değerlendirilmesinin insan hakları ihlali olduğunu vurguladı.

HOKİ, dünyada Gey Pride olarak anılan ve haziran ayının son haftasına denk gelen haftanın, 1969 yılından bu yana LGBTQ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transcinsel ve Queer-Kuir)’lerin  toplumda varolma mücadelesinin kutlandığı hafta olarak bilindiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:
“Stonewall Inn adlı mekanda bir grup LGBTQ bireyin polis baskınlarına karşı isyan etmesiyle başlayan Stonewall İsyanı, modern LGBTQ tarihinin sembolü haline gelmiş bir olaydır. Bugün tüm dünyada bir şenlik gibi kutlanan LGBTQ Onur Haftası’nın tohumları 27-29 Haziran 1969'da New York’da Stonewall Inn adlı  mekanda yaşanan bu olaylarla atılmıştır.”

HOKİ’den yapılan yazılı açıklamada, bugün dünyada  LGBTQ haklarının insan hakları bütününün bir parçası olarak kabul edilirken, KKTC’de eşcinsel ilişkinin hala “Doğaya Aykırı Suçlar” bölümünde değerlendirildiği ve  Fasıl 154 Ceza Yasası kapsamında suç olarak düzenlendiği vurgulandı.
LGBTQ bireylerin özgürlükleşmesi ve toplum baskısı olan homofobi, bifobi ve transfobi’ye dikkat çekmek adına Onur Haftası (LGBTQ Pride) kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleştireceklerine de dikkat çeken HOKİ, eşcinsel ilişkiyi suç olarak düzenleyen Fasıl 154 Ceza Yasası’nın değiştirilmesi için 2008 yılında hazırlanan değişiklik önerisi doğrultusunda düzenlenmesi için siyasi partilere ziyaret başlatılacağını bildirdi.

HOKİ açıklamasında şöyle dedi:
“Bu yıl tüm dünyada olduğu gibi LGBTQ (lezbiyen, gey, biseksüel, transcinsel ve Queer-kuir) bireyler olarak Onur Haftası kapsamında Onur Yürüyüşü’müzü gerçekleştirememenin üzüntüsü içindeyiz. Lakin biliyoruz ki, Stonewall Inn’de bir grup insanla başlayan isyan ve özgürlük mücadelesi yolumuzu aydınlatacak, Kıbrıs’ta yaşayan LGBTQ bireylerin de insan haklarını daha ileriye taşıyacaktır. Bizler, HOKİ olarak biliyoruz ki ‘kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz’…."

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.