Direnişin Ritimleri'nden destek.

22 Haziran'da bir grup aktivist, direnişin ritimleri'nin desteğini alarak mango ve english-time'ı protesto ettiler.

Neden?
Mango ve English Time'daki transfobi!
Trans kadın Merve kadın kabininde giyinmek istemiş. Önce Mango'daki görevli yanına gelip erkek kabinine gitmesini söylemiş. Merve bunu reddedince mağazadan anons yapılıp ikaz edilmiş. Bunun üzerine bir sürü insan Merve'nin yanına gelip bakmış. Tabii ki bu çok rencide edici bir durum. O da çıkmış mağazadan."

İkinci olay English Time'da. "Asya kursa gidip kayıt yaptırmak istemiş ancak nüfus cüzdanının mavi olduğunu gördüklerinden sonra 'sınıf açılmadı, yer yok' bahanesiyle beş ay boyunca kursa başlatmamışlar. Dün bunun gerçek olup olmadığını öğrenmek için hetero bir arkadaşımız kayıt yaptırdı ve pazartesiye başlayabileceği söylendi. Asya tekrar gidip sorduğunda ise yine kabul edilmedi." diye aktarılıyor.

Mango Baskını


English Time


Direnişin Ritimleri Kim?


Bizler, sambayı politik bir eylem olarak kullanan, uluslararası bir ağa dahil Anti-militarist, Anti-kapitalist ve Anti-otoriter aktivistleriz.

Karnavallardan esinlenip, taktiksel eğlenceyi kullanarak, hâkimiyet kurmus sistemleri eleştirir ve karşı dururuz. Sömürüye, ayrımcılığa ve baskıya karşı mücadele eden herkesi doğrudan destekleriz, dayanışırız.

Herhangi bir merkezi olmayan farklı gruplardan gelsek de, amacımız bu kolektif sürece katılımı arttırmaktır.

Bizimle gelin! Birlikte müzik yapmak için her şeyimiz var. 

TARIHÇE

Londra merkezli grup (Reclaim The Streets) “Sokakları Geri Al”in açık karnaval bölümü olarak 2000 yılının baharında kurulan Rythms of Resistance, (RoR) dünyada son bes - on yıldır gördüğümüz manifestoların ve eylemlerin yüzünü degiştiren bir şekil olmuştur.

RoR, sanat ve politikanın, karnaval ve protestonun arasındaki bağı irdeleyen bir yol olmuştur. Bizim yaptığımız,müzik ve politikayı karıştıran geleneğin bir bölümüdür. RoR bu geleneği sürdürüp aynı anda da sağlam kahkahalar atmaktadır. Bizim için pembe ve gümüş kıyafetler, rengarenk giyinmek ve tüyden esarplar takmak eğlenceli oldugu kadar politiktir de.

Protestolara ve gösterilere giden insanların yanında yürüyerek, onlara müzikal ve yaratıcı destek sağlıyoruz.

Bu şekilde, beraber müzik yapmanın hiyerarşisi yoktur çünkü ritimleri tutturmak için birlikte çalarız. Bizler sokak aktivistleri, karnaval grubuyuz.

Eylemlerimiz kapitalizmin, sömürünün, homofobinin, transfobinin,türcülügün, ayrımcılığın, savaşın, baskınin, ırkçılığın ve cinsiyetçiligin antitezidir.

DIRENISIN RITIMLERI ISTANBUL / RHYTHMS OF RESISTANCE ISTANBUL

DANS EDEMEDIGIM DEVRIM, DEVRIM DEGILDIR!..

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.