Rusya eşcinselleri yine yürütmedi, Avrupa eleştirdi

Moskova polis temsilciliğinden yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz hafta sonu yürüyüş yapmak amacıyla sokağa çıkan 30 eşcinsel aktivist gözaltına alındı.


Moskova Eşcinsel Yürüyüşü organizatörü, yıllardır uygulanan yasağa rağmen, alana çıkan aktivistlerin, Rusya'daki ilk eşcinsel yürüyüşünü gerçekleştirmeye çalıştığını belirtti. Yetkililer ise, gösterinin izinsiz olduğu gerekçesiyle, müdahelenin haklılığını savundu.
 
Geçtiğimiz ay, cinsiyet ayrımcılığıyla mücadele eden ve eşcinselleri tepsil eden topluluklar yürüyüş için Moskova Belediyesi'ne başvuruda bulunmuş, yetkililer, aşırı milliyetçi ve dindar grupların hassasiyetlerini gözeterek yürüyüşe izin vermemişti. Polis, muhafazakarların, böyle bir yürüyüşe tahammül edemeyeceğini ve yeni şiddet eylemlerinin yaşanabileceğini düşünüyor.
 
Öte yandan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorborn Jagland olaylarla ilgili açıklamasında, “Moskova'da eşcinsellerin maruz kaldığı durumdan derin üzüntü duyuyoruz. Avrupa Anayasası'nın 11. maddesine göre, herkes ayrımcılığa maruz kalmadan gösteri ve yürüyüş yapma hakkına sahiptir” dedi.
 
Fransa Dışişleri Bakanlığı ise konuyla ilgili yazılı açıklama yaparak, Rusya'nın düşünce ve eylem özgürlüğünü garanti altına alması gerektiğini dile getirdi.
 

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.