Sosyalist LGBT'ler Bir Araya Geliyor


Bir grup sosyalist LGBT, 17 Haziran'da Bellek ve Kültür Sosyolojisi Çalışmaları Derneği'nde bir forum düzenleyerek, "Türkiye'de eşcinsel hareketin dünü, bugünü ve geleceğini, eşcinsel hareketin sol politizasyonunu" tartışacak.
İstanbul - BİA Haber Merkezi
15 Haziran 2011, Çarşamba

"Ufkunda sosyalizm tahayyülü olan, Marksizm'i insanlığın kurtuluşunda ve eşcinsellerin özgürleşmesinde güncel bir rehber olarak gören örgütlü-örgütsüz tüm eşcinselleri" politik ve etik bir yükümlülük olarak örgütlenmeye çağıran bir grup sosyalist LGBT, forum düzenliyor.
Forumun örgütleyicilerinden Birol Dinçel bianet'e yaptığı açıklamada, "Türkiye'de sosyalist hareketin heteroseksizm, homofobi ve eşcinsel özgürlüğü konusunda politik vizyondan yoksun olduğunu, böyle olmasında bugüne dek sesini ve sözünü örgütlemekten kaçınan sosyalist eşcinsellerin payı olduğunu" vurguladı.
Forumun, "sosyalist ve eşcinsel hareket arasında kuramsal ve eylemsel bir ortaklaşma çabasına hizmet edeceğini" belirten Dinçel, hem sosyalist hareketin eşcinsellere bakışında bir baskı ve diyalog aracına ihtiyaç olduğunu hem de "liberalleşen eşcinsel harekete karşı sosyalist sol politikleşmeye ihtiyaç olduğunu" ifade etti.

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.