İstanbul LGBTT, 19 Haziran'da herkesi nefret suçlarına karşı düzenleyeceği yürüyüşe davet etti.
İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği, “II. Trans Onur Haftası” sonunda 19 Haziran’da Taksim Meydanı’nda düzenleyeceği yürüyüşe ilişkin Galatasaray Meydanı’nda stant açtı.

Standın önünde kısa bir konuşma yapan İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği’nden Ebru Kırancı, nefret cinayetlerinde Trans bireylerin ön planda olduğunu belirterek, her ay ortalama en az iki trans bireyin öldürüldüğünü aktardı. Katillerin bu cinayetler sonrasında en fazla 2 ya da 3 yıl hapis cezası aldıktan sonra serbest bırakıldığını dile getiren Kırancı, anayasanın 10. maddesine “cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği” ibarelerinin de eklenmesini istediklerini söyledi.

‘Yürüyüş kadınların da özgürlüğü içindir’

Nefret cinayetlerinin sadece LGBTT’lere yönelik olmadığını, kadınların da bunlara maruz kaldığını belirten Kırancı, “Trans Onur Haftası ve yürüyüşü yalnızca transların değil, hepimizin özgürlük yürüyüşüdür” dedi. Pozitif ayrımcılıktan yararlanmak istediklerini ifade eden Kırancı, ayrıca trans bireyleri alanlara çekmek istediklerini, çünkü birçoğunun kendini baskı altında hissettiğinden alanlara çıkmadığını ve onlara kendilerinin farkındalığını göstermek için çabalayacaklarını kaydetti. Kırancı, geçen yıl düzenlenen yürüyüşe 700-800 kişilik bir katılımın olduğunu, bu yıl ise daha fazla katılım olmasını beklediklerini kaydetti.

Konuşmanın ardından 19 Haziran’da saat 17.00′da Taksim Meydanı’nda yapılacak “Trans Onur Yürüyüşü”ne davet eden ve nefret suçlarının anlatıldığı broşürler İstiklal Caddesi’nde dağıtıldı.

Daha fazla bilgi için:
http://www.istanbul-lgbtt.org/lgbtt/haber_detay.asp?haberID=140
06 Haziran 2011 14:24

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.