ABD’nin Kaliforniya eyaletinde teklif edilen yeni yasa ile gaylerin, lezbiyenlerin ve cinsiyet değiştirmis kişilerin başarılarının tarih derslerinde ve kitaplarında okutulması öngörülüyor.


Sunulan yeni yasa tasarısı ile Kaliforniya’da eşcinsellerin başarılarının tarih derslerinde okutulması artık mümkün olabilecek. 5 Temmuz Salı günü düzenlenen meclis toplantısında 49’a 25 oy ile geçirilen SB 48 yasası, eşcinsel kimliklerini saklamayan iki Kaliforniyalı meclis üyesi tarafından sonuna kadar savunuluyor.
Mecliste konuşmacı olan John A. Perez ve meclis üyesi Tom Ammiano bu yasa tasarısı hakkında ortak bir noktada buluşuyor. Ders kitaplarında görünmez biri olmak istemediğini belirten Ammiano, bu yasa tasarısının özellikle okul çağındaki eşcinseller üstünde uzun zamandır süre gelen fiziksel ve sözlü şiddeti azaltacağından da emin.
Yasaya muhalif Cumhuriyetçi Parti üyesi Tim Donnelly’ye göre bu yasa tasarısı ‘homoseksüel gündemin’ reklamını yapmaktan başka hiçbir şeye yaramıyor. Donnelly, ‘Bir Hristiyan olarak derin şekilde kırıldım’ diyor.

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.