“Eşcinsel eğilimli sanat, kültür ve fikir galerisi” Polari’nin kurucusu, roman yazarı ve gazeteci Paul Burston yeni bir kitap ödülü başlattı: “Polari İlk Kitap Ödülü”. Polari’de kitlesel üretim pazarının köşeye ittiği ve görmezden geldiği seslere yer veren Burston, tıpkı kendi romanları gibi eşcinsellik temalı edebiyatın diğer örneklerininin de edebiyat ödülleri tarafından görmezden gelinmesi nedeniyle böyle bir girişime ihtiyaç duymuş.


İlk senesinde olan ödülün jürisinde yer alan Suzan Feay, yaklaşımlarını ve ödülün kriterlerini şöyle özetliyor:


“Bunu bir yazarın cinsel kimliğine verilen bir ödül haline getirmenin hiçbir anlamı olmadığında hem fikiriz. Ödülü almanız için eşcinsel olmanıza gerek yok, kriterlerimizde bu yok. Ayrıca Britanya vatandaşı da olmanız gerekmiyor.


Herkesçe bilinen eşcinsel yazarların okurların dikkatine sunmanın da bir anlamı olmadığını ve bu nedenle ödülün yeni yazarlara odaklanmasına karar verdik. Pek çok ilk roman ödülünde olduğu gibi bir yaş sınırı da koymadık. Bu bir roman ödülü değil; sadece romanlara verilen ödüllerden çok var.


Sonuç olarak formülümüz şöyle oluştu: Britanya’da İngilizce olarak yayınlanmış olması şartıyla, ‘Şiir, düzyazı, edebiyat ya da edebiyat dışı bir türde eşcinsel deneyimi üzerinde duran en iyi çalışma’. Ayrıca ödül yazarların kendi imkanlarıyla yayınladıkları kitaplara da açık; bu konuda fazla ihtiyatlı ve kendini yineleyen bir yayıncılık ikliminde çok fazla özgün ses bunu yapmaya itiliyor.”


Feay, Orange Prize nasıl kadın yazarların eserlerine hareket kattıysa, Polari Ödülü’nün de yayıncılık sektörünü eşcinsel seslere daha çok yer vermesi konusunda cesaretlendireceğini umduklarını söylüyor.


Ödülün son aday listesi 19 Eylül’de açıklanacak. Kaynak

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.