Kayseri Üvey Evlatlar Platformu'ndan Harun Sinan Demirdöven'le Kayseri'deki LGBT bireylerin ve diğer "üvey evlatlar"ın durumunu, Platform'un çalışmalarını ve hedeflerini konuştuk.
Kayseri - BİA Haber Merkezi
13 Ağustos 2011, Cumartesi
LGBT (Lezbiyen, Gay, Biseksüel ve Trans- birey) bireylerin platformu Kayseri Üvey Evlatlar Platformu'nun temsilcisi Harun Sinan Demirdöven, Kayseri'de LGBT'lerin yaşadığı sıkıntıları anlattı.
Demirdöven, platform olarak yalnızca LGBT bireylerin değil, dışlanmış olan tüm kesimlerin haklarının savunucusu olduklarını söylüyor.

Platformunuz ne zaman oluştu?
Bir buçuk yıl önce Kayseri'de, öncelikle mülteciler ve LGBT'lerin sürekli sorunlarını dile getirmesiyle oluştu. İnsanlar hakları ve sorunlarıyla ilgili bana çok gelirdi. Millet hep birbirini yönlendiriyordu, o sana yardımcı olur gibi. Bu şekilde ortaya çıktı Üvey Evlatlar Platformu.
LGBT bireylerin haklarını korumaya ve onları bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yapıyoruz. Geçmişte burada bir yerde travesti olduğunu düşündüklerini, gay olduğunu gözlemledikleri ya da çok açık giyindiğini düşündükleri kadınları içeri almıyorlardı. Girenleri de yangın merdiveninden dışarı atıyorlardı. Biz ön ayak olduk, şu anda sözünü ettiğim yerde öyle bir durum yaşanmıyor. Başka mekânlarda yaşandığını duyduk, onlarla ilgili olarak da gerekenleri yapıyoruz.
Gerekçe olarak ne gösteriyorlardı?
Ailelerden şikayet var, gibi. Ben de Kayserili bir ailenin bireyim, o örf, adete göre yetiştim. Mars'tan zembille inmedim. Yani deniyor ki; bu oğlan bu kız LGBT, bunu atın ama siz istediğiniz gibi dolaşın. Kimse kendi hükümdarlığını kuramaz. O nedenle bunu yapacak cesaretli birine ihtiyaç var. Ben cesaretliyim dedim.
Çekinmediniz mi peki, üstelik de devlet memurluğunuz var.
Çekindim, çekiniyorum, üstelik de hala korkuyorum. Ama korkunun ecele faydası var mı?
Korktuğunuz şey nedir, işinizden olmak mı, toplumun size bakış açısı mı?
İşimden olmaktan korkuyorum özellikle. İşimden atmak istediler......>> Bianet

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.