Bütün ömrünü tek bir eş ile geçiren zebra ispinozunu inceleyen araştırmacılar, eşcinsel çiftlerin en az heteroseksüel çiftler kadar birbirine bağlı ve sadık kuşlar olduğunu gördü.
Zebra ispinozları renkli tüyleri ve birbirlerine şakımalarıyla biliniyor. Eşine şakıma ritüeliyle, kuşların bir çift olarak ilişkilerini güçlendirdiği düşünülüyor.
Araştırmanın sonuçları, Behavioural Ecology and Sociobiology (Davranış Ekolojisi ve Sosyobiyoloji) adlı dergide yayımlandı.
California Berkeley Üniversitesi ekibi, aynı cinsiyetten zebra ispinozlarının da çift oluşturduğunu ve bu kuşların birbirine gösterdiği özen ve dikkatin en az dişi-erkek çiftler kadar güçlü olduğunu söylüyor.
Aynı yuvayı paylaşan zebra ispinozları bir çift olarak bağlılıklarını birbirine şarkı söylemenin yanısıra, gagalarıyla karşılıklı tüy temizleyerek de kanıtlıyor.
Araştırma ekibinin başkanı Dr. Julie Elie, ''Hayvanlar alemindeki ilişkiler, bir dişi ile erkeğin çiftleşip üremesi diye basitçe anlatılamayacak kadar karmaşık bir tablo sergileyebiliyor.'' dedi.


DN: Zebra ispinozları, Türkiye'de hint bülbülü olarak biliniyor.

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.