"Homer's Phobia", Simpsonlar'ın sekizinci sezonunun on beşinci bölümüdür ve ilk kez, 16 Şubat 1997'de Amerika Birleşik Devletleri'nde Fox Broadcasting Company'de yayınlandı. Bölümde, Homer yeni aile dostu John'un eşcinsel olduğunu öğrenmesiyle ondan uzaklaşır. Homer, John'un Bart üzerinde olumsuz bir etkisi olmasından korkar ve Bart'ın heteroseksüelliğini garantiye almak için onu ava çıkarmaya karar verir.
Bölüm Mike B. Anderson tarafından yönetildi ve Ron Hauge tarafından yazıldı. Hauge'ın yazdığı ilk Simpsonlar bölümüdür. "Homo Bart", dizi sorumluları Bill Oakley ile Josh Weinstein'in Lisa'nın "şaşaalı şeylerin sevincini keşfetmesi" konusunu içeren bir bölüm yapmayı planlarken bir bölüm için bir başlangıç ​​fikri olarak ortaya çıktı. Oakley ve Weinstein iki fikri birleştirdi ve sonuç olarak "Homer's Phobia" ortaya çıktı. Foxi konusundan ötürü bölümü yayınlamayı uygun bulmayarak sansürledi fakat Fox personelinde iş kaybı sonrası karar iptal edildi. Film yapımcısı John Waters, John karakterini seslendirerek diziye konuk oyuncu olarak katıldı.
"Homer's Phobia", dizinin tamamen eşcinsel temalar etrafında dönen ilk bölümüdür ve mizah ile anti-homofobi mesajıyla olumlu eleştiriler aldı. En İyi Animasyon Programı (Bir Saatten Daha Kısa Programlar İçin) dalında bir Emmy Ödülü ile "En İyi TV-Bireysel Bölüm" dalında bir GLAAD Medya Ödülü dahil olmak üzeredört ödül kazandı.
, , ,

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.