Meclis yemini sırasında çekilen fotoğrafıyla dikkat çeken CHP'nin yeni yüzü Melda Onur'la CHP kadınından eşcinsel haklarına, sohbete oturduk. Pek yakında 'Bayan Yanı' dergisinde Meclis'ten bildirebilir mizahın diliyle. Beklemede kalın

Meclis'e hayat katacak bir şey lazım
Bu yıl LGBT onur yürüyüşüne katılan Okur, eşcinsel hakları için yasa tasarıları hazırlayacağını söylüyor. Toplumun eğilimlerini değiştirmek için ilkokuldan itibaren nefret suçunun ne olduğunun anlatılması gerek diyor. FOTOĞRAF: MUHSİN AKGÜN


Meclis de Türkiye’ye benziyor işte. Hep bir kardeşlik muhabbeti ama herkes kendi evinde.
Hiç kardeşlik içinde yaşamıyoruz. Giderek de tahammülümüz düşüyor. Değerler Araştırması’ndan da çıkan sonuç bu. Mesela ‘Kimleri komşu istemezsiniz?’ sorusu tüylerimi diken diken etti. Şöyle bir şık var mıydı acaba; ‘Kim olduğu önemli değil, insan olsun yeter’. Eşcinselleri başa koymuşlar. Birlikte yaşayanlar, evsizler, şeriatçılar gibi şıklar var. Mutlu toplum çıkmışız ama sadece kendi mutluluğumuzu istiyoruz.

Eşcinseller deyince, bu yıl LGBT Onur Haftası’nda da yürüyüşteydiniz. Meclis’te eşcinsel hakları için de gerekeni yaparsınız sanırım.
Önerileri çerçevesinde yasa tasarıları sunacağım tabii. İş bulma, kamuda çalışma, mağazalara, kurslara almıyorlar… İnsan hakkı sonuçta. Yürüyüşe katılmak başka şey, sorunları dile getirmek başka. O noktada insanlar çok cesaretli olamıyor. Niye, işte sonucu ortada. Kimse eşcinsel komşu istemiyor. Yasal düzenleme yaparsınız ama toplumun eğilimleri kolay değişmiyor. Kökten değiştirmek lazım. Mesela ilkokuldan itibaren nefret suçu nedir, öğretilmesi lazım. Kanaat önderlerinin, medyanın, kullandığı dile çok dikkat etmesi lazım.

Bir gün Meclis eşcinsel bir vekile hazır olur mu dersiniz?
Olur, neden olmasın. Bir de kimin evinde ne yaşadığını biliyor muyuz? .............>> Radikal - Kaynak- Tamamı


Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.