Bianet, Nilay Vardar haberi;

"Polis 'Burada Dolaşma' Dedi"

Taksim Gezi Parkı'nda oturan bir eşcinsel, polislerin baskısı ve tehdidinden şikayetçi. Berk, sivil polislerin kendisinin fotoğrafını çekip, "Bir daha gelirsen demir yumruk iner" diye tehdit ettiğini söylüyor.İstanbul'daki Taksim Gezi Parkı'nda dolaşan 27 yaşında yüksek lisans öğrencisi B.Ç, polislerin kimlik kontolü ve tehditlerinden şikayetçi.
B.Ç, sivil polis olduğunu düşündüğü dört kişinin "Buralarda dolaşma" diyerek kendisini tehdit ettiğini söylüyor.
"Üç gün önce parkta dolaşıyordum. Dört sivil polis 'kısa donlu gel' diye beni çağırarak kimliğimi istedi, ardından da cep telefonuyla fotoğrafımı çekti. Aynı polisler daha önce de beni görmüşlerdi ve 'Köprü'den ötesine geçme özel mülk' demişlerdi."

"Sizi burada bitirmek istiyorlar"

"Bu sefer de 'Biz sana burada dolaşmayacaksın demedik mi' diyerek, 'Bir daha gelirsen kafana demir yumruk inecek, size bir darbe gerekiyor' şeklinde tehdit etti.
O kadar sinirli ve agresif konuşuyorlardı ki, 'Fotoğrafımı çekmeye hakkınız yok' bile diyemedim. Çünkü dediğim an eminim ki beni döveceklerdi."
Bu olayın ardından üniformalı polislere durumu şikayet ettiğini söyleyen B.Ç., polislerin kendisine "Haklısınız ama sizi burada bitirmek istiyorlar, yapacak bir şey yok" cevabını aldığını söyledi.
"Biz, eşcinseller kimseyi rahatsız etmiyoruz. Ama üzerimizde artan inanılmaz bir polis baskısı var. Ben artık kısa şortla Taksim'de dolaşmaya çekiniyorum"

"Böyle yüzlerce vaka var; polise şikayet edemiyorlar"

B.Ç, eğitim hayatını etkileyeceği kaygısıyla şikayette bulunamayacağını söyledi.
LAMBDA İstanbul avukatı Fırat Söyle, Taksim Gezi Parkı'nda eşcinsellere yönelik polis baskısı ve şiddetinin yıllardır devam ettiğini söylüyor.
"2007'den beri LAMBDA'nın avukatıyım, Taksim Gezi Parkı ile ilgili yüzlerce böyle vaka ile karşılaştım. Polis eşcinsellere sürekli kimlik kontrolünün yanında sözlü ve fiziksel şiddet uyguluyor. Bu gece daha da artıyor. Ancak hiçbiri cinsel yönelimlerini açıklamadıkları için şikayet edemiyor." (NV)

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.