Homofobiye Karsi Inisiyatif
Ilga- Avrupa`nin Fasil 154 Ceza Yasasi`nin 171. maddesinde ongorulen `Dogaya Aykiri Cinsel Iliski` gerekcesi ile tutuklanan bireylerin durumlarina dair KKTC Cumhurbaskani ve Basbakani`na gondermis oldugu mektubun turkce tercumesi;


https://mail.google.com/mail/?ui=2&ik=e0e6192ca1&view=att&th=13320cbe6a2753dd&attid=0.3&disp=inline&realattid=f_gtzl51hm2&zwCumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı
Şehit Selahattin Sonak Sok.
Lefkoşa
Mersin 10 Türkiye
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Başbakan İrsen Küçük
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanlığı
Selçuklu Sokak
Lefkoşa
Mersin 10 Türkiye
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
19 Ekim 2011

Ekselansları Cumhurbaşkanı Eroğlu,
Muhterem Başbakan Küçük,

Eşcinsel olduğu düşünülen erkeklerin keyfi tutuklanması

Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve Intersex Birliği’nin Avrupa Bölgesi (ILGA-Avrupa) size bu mektubu  yetişkinler arasında rızaya dayalı hem-cins cinsel ilişkiye girdiklerinden şüphelenilen erkeklerin keyfi olarak alıkonması ve adli kovuşturmaya tabi tutulmasının hemen sona erdirilmesi; alıkonanların hemen serbest bırakılması ve adli kovuşturmaya tabi tutulanlara okunan suçlamaların düşürülmesini talep etmek için yazmaktayız.
ILGA-Avrupa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin - Avrupa ulusal yasaları arasında erkekler arasındaki hem-cins cinsel faaliyetleri yasaklayan tek madde olan - Fasıl 154 Ceza Yasası’nın 171. maddesi hakkındaki endişelerini ve benzer taleplerini önceleri de dile getirmiştir.
3 Aralık 2010 tarihinde bu endişemizi dönemin Meclis Başkanı Muhterem Hasan Bozer ile gerçekleşen toplantımızda yeniden iletmiştik.  Toplantımız sırasında Muhterem Bozer sorunun farkında olduğunu söyleyerek, sözkonusu Madde’nin resmi olarak yasalardan çıkarılmamasına rağmen uygulamaya konmadığı konusunda bizi temin etmiştir.  Buna ek olarak bu yasanın kaldırılması konusunu 2011 meclis gündemine getireceğini ve Madde 171’in kaldırılması konusunda iyimser düşündüğünü bize bildirmiştir.
Bu söze, ve sözkonusu Madde’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarının – Dudgeon ve Birleşik Krallılk (1981), Norris ve. İrlanda (1989), Modinos ve Kıbrıs (1993) – açıkça belirttiği üzere,  Avrupa İnsan Hakları Bildirgesi’nin 8. Maddesi ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi’nin Toonen ve Avusturalya (1994) davasında belirttiği üzere  Medeni ve Siyasi Haklara ilişkin Uluslararası Sözleşme’nin 17. Maddesi’ne aykırı olmasına rağmen, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yetişkinler arasında rızaya dayalı eşcinsel cinsel ilişkiye girdiklerinden şüphelenilen erkekleri keyfi olarak tutuklamaya ve aleyhlerine dava açmaya devam etmiştir.
20 Temmuz 2011 tarihinde, iki erkek gözaltına alınarak “doğaya aykırı cinsel ilişki” suçlamasıyla mahkemeye çıkarılmıştır.  14 Ekim 2011’de yeni keyfi tutuklamalar gerçekleştirilerek, aralarında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Maliye eski  Bakanı Michael Sarris’in de bulunduğu üç erkek tutuklanmıştır.
Elimize ulaşan raporlar bu üç erkeğin üç farklı nedenden tutuklandığı yolundadır: (1) fuhuş şüphesi; (2) Ceza Yasası’nın 171. Maddesi’nin ihlali, (3) “cürüm işlemek için teşekkül oluşturma”.
Bu iddialara karşın polisin erkekler arası cinsel ilişki konusunda herhangi bir delile sahip olmadığı görülmektedir.  Buna ek olarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yasaları fuhuşu yasaklamamakta ve “çocuk” tanımının on üç yaşından küçük bir birey olması ötesinde erkek cinsel ilişkileri konusunda herhangi bir asgari rıza yaşına ithafta bulunmamaktadır.  Bu gerçekler doğrultusunda, polisin suçlamaları temelsiz olup, erkekler aleyhine açılan davalar keyfi ve kanuna aykırı bir şekilde gerçekleşmektedir.
15 Ekim 2011’de yeni tutuklamalar gerçekleştirilmiş ve 171. Madde’yi ihlal suçlamasıyla göz altına alınan erkeklerin sayısı yediye ulaşmıştır.  Buna ek olarak, tüm olumsuzlukların üzerine tuz biber ekercesine, ILGA-Avrupa’ya ulaşan raporlar bu erkeklerin göz altında kötü muameleye tabi kaldıkları, 171. Madde’nin ihlal edildiğini kanıtlamak için hastanede anal muayeneden geçirilerek haysiyetlerinin ihlal edildiği yönündedir.  Doktorlar tarafından verilen tıbbi raporların anal penetrasyon izlerine raslanmadığı doğrultusunda olmasına rağmen, sözkonusu bireyler keyfi olarak göz altında tutulmaya devam edilmişlerdir.  Dünkü mahkeme kararını müteakip, çeşitli suçlamaların görüşülmesi iki gün daha ertelenmiştir.  Sözkonusu yedi erkek bu gerçekleşene kadar göz altında tutulmaya devam edilecektir.
ILGA-Avrupa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Başbakanı olarak sizleri uluslararası insan hakları kanunlarını desteklemeye, bu yedi bireyi serbest bırakmaya ve 171. Madde’yi anayasaya aykırı ilan ederek yasalardan hemen çıkarmaya davet eder.  Sizleri aynı zamanda sözkonusu bireylerin göz altındayken görmüş oldukları kötü muamele iddiaları hakkında tahkikat başlatmaya davet ediyoruz.

Saygılarımla,

Evelyne Paradis
Murahhas Üye.

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.