World Travel Market (WTM) tarafından hazırlanan Gey, lezbiyen, biseksüel ve transseksüel (LGBTT) turizmi raporu, önemli veriler sunuyor. LGBTT turizm pazarının 2012 yılında 165 milyar dolara ulaşacağı belirtilen raporda, bu bireylere yönelik servis geliştirilip personel eğitiminin önemine dikkat çekiliyor.TurizmGüncel

WTM Londra Turizm Fuarı’nda yayınlanan rapor, gey, lezbiyen biseksüel ve transseksüel (LGBTT) turizminin 2012 yılında 165 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağını ortaya koydu.  Bulgular, bugüne kadar LGBTT bireyleri ile ilgili olarak yapılan en kapsamlı çalışma olan, LGBTT 2020 araştırma programının sonuçlarına dayanıyor.

Dünyada yaşanan ekonomik krize rağmen LGBTT turizminin hızla büyüdüğünün altı çizlen raporda, bu bireylere yönelik servisin gelişmesinin varolan ilgiyi daha da artıracağı vurgulanıyor. Dünyadaki turizm destinasyonlarında LGBTT bireylerine olan bakış açısının sorunlu olduğu belirtilirken, otel görevlilerinin bu bireylere yaklaşımında onların seyahat ve tatil beklentilerini iyi anlamak belli bir duyarlılıkla hareket etme gerekliliği ön plana çıkıyor.

SADECE GEY VE LEZBİYENLERE YÖNELİK OTELLERDE KONAKLAMAK İSTİYORLAR

LGBTT bireyleri ile ilgili olarak Hindistan’da yapılan araştırmada, yüzde 72’lik bir kesim, tatil ve otel seçimlerinde personelin gey ve lezbiyenlerin yaşam ve tatil alışkanlıkları konusunda duyarlı olmalarını bekledikleri ortaya çıkarken, yüzde 80’lik bir kesim sadece LGBTT bireylerine hizmet veren otelleri tercih ettiklerini belirtiyorlar. LGBTT bireylerinin Hindistan konusunda bu kadar temkinli davranmalarının nedeni ise, bu ülkede yaşayanların yüzde 69’unun homofobik oldukları düşüncesinden kaynaklanıyor.

İSVİÇRE'DEN LGBTT TURİZMİ ATAĞI

LGBBT turizm pazarına dönük olarak daha önce İsrail’in belli girişimleri olmuş ve geçen yılki ITB Berlin Fuarı’ında LGBTT bireyleri için ayrı bir stant açmıştı. Bu alanda ikinci adım İsviçre’den geldi. İsviçreli turizmciler “GayComfort” adlı bir uygulamayı hayata geçirerek, İsviçre genelinde tüm otellerin LGBTT bireylerine hizmet verebilecek hale gelmesi için çalışma başlatıldı.Kaynak Tamamı >>

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.