Kaos GL ve Pembe Hayat, LGBT bireylere yönelik alenen aşağılama ve hedef gösterdiği gerekçesiyle Erol Köse hakkında suç duyurusunda bulundu.
Ankara - BİA Haber Merkezi
04 Kasım 2011, Cuma
Kaos GL ve Pembe Hayat, sosyal paylaşım sitesi twitter'da LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) bireylere yönelik hakaret içeren ve aşağılayan söylemlerde bulunduğu gerekçesiyle Erol Köse hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 125 ve 216. Maddelerini esas alarak "Hakaret ve Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama" suçlarından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.
Köse, tweet'lerinde LGBT bireylere yönelik ayrımcı söylemler kullanırken, birçok ünlü sanatçının da LGBT olduğunu iddia ediyor. LGBT dernekleri, "ifşanın hak değil, suç olduğunu" belirtiyor.
Savcılığa verilen dilekçede, Köse'nin ifadelerinin suç olduğu, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği belirtildi:
"6 Ekim 2011 tarihinde şikayet edilen Erol Köse, 'twitter' adındaki sosyal paylaşım sitesinde, eşcinsel ve trans bireylere yönelik hakaret içeren söylemlerde bulunmuştur.
"Erol Köse, twitterda bulunan hesabından, sanat camiasından ve medyatik olan kişiler için '....... Diziyi seyrediyorum gay diye inandırıcı gelmiyor, bunların çoğu maskeli çakma entel, remix albümüyle çıkış yapan ....... lezzodur bir anım var kendisi ....... evine kız aşkıyla geldi el ele büyük usta tokadı bastı kovdu, mesela ...... lezdir' gibi söylemlerde bulunmuştur.
"Yine trans bireylerle ilgili olarak 'Otostopçu travestiler gece burada müşteri arıyorlar, travesti takipçileri sapkın, muhtemelen travestilerle ilişki kuran cinsel kimlik hastalarıdır, aklı başında olan travestilerle niye yazışsın, eylemine girenler blocklansın zira çoğu Hepatit-C aids taşıyıcısı olduğundan hınç dolular zira ne kadın ne erkekler, tweet atanlarda gizli sapkınlık var çünkü travestilik maalesef bir hastalıktır' demiştir. Bianet

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.