Bursa’da eşcinseller için açtığı kafeteryası ruhsatsız olduğu gerekçesiyle kapatılan Gökkuşağı Derneği Başkanı Öykü Özen’in yaptığı müracaat üzerine, haklarında 3’er yıla kadar hapis talebiyle dava açılan ve aralarında dönemin Osmangazi Belediye Başkanı Altepe ve yöneticilerinin de bulunduğu 7 sanığın yargılanmasına başlandı.

Bursa’da eşcinseller için açtığı kafeteryası ruhsatsız olduğu gerekçesiyle kapatılan Gökkuşağı Derneği Başkanı Öykü Özen’in çifte standart uygulandığını belirterek yaptığı müracaat üzerine, haklarında 3’er yıla kadar hapis talebiyle dava açılan ve aralarında dönemin Osmangazi Belediye Başkanı ve yöneticilerinin de bulunduğu 7 sanığın yargılanmasına başlandı.
2. Sulh Ceza Mahkemesinde "görevi kötüye kullanmak" suçundan 3’er yıla kadar hapsi talep edilen dönemin Osmangazi Belediyesi İmar ve Şehircilik Şube Müdürü Y.K. (42), Ruhsat Denetim Şube Müdürü K.K. (48), Zabıta Müdür Vekili S.Ç. (51), Osmangazi Belediye Zabıta Müdürü V.I. (52), Zabıta Komiseri A.P. (44), zabıta memuru B.S. (38) ilk kez hakim karşısına çıktı. Diğer tutuksuz sanıklar dönemin Osmangazi Belediye Başkanı R.A. (52), başkan yardımcıları B.V. (39) ile M.Ç. (50) ise bugünkü duruşmaya katılmadı.


"BELEDİYEDE ÇALIŞMAK KAYGAN BİR ZEMİNDİR"

Hakkındaki iddiaları yalanlayan V.I., 2004-2008 yılları arasında Osmangazi Belediyesi’nde Zabıta Müdürü olarak görev yaptığını belirterek, "Malumunuzdur ki, belediyede çalışmak sıkıntılı, riskli bir iş olup, kaygan bir zemindedir. İsmi geçen olaylarla ilgili benim şahsi bir bağlantım yoktur. Doğal olarak amirlerimizin belli bir takım talepleri olmaktadır. Ancak, bunları yazılı olarak istemediğimden başıma bu işler geldi. İddianamede de belirtilen olaylarla ilişkin ayrıntılı olarak ifade verdim. Bu ifadelerimi aynen tekrar ederim. Buna ilişkin olarak, dosyada mevcut iletişim tespit tutanakları da vardı. Bulunduğumuz görev ve makamı kaybetmemek için, bir takım şeylere göz yummuş olabiliriz. Ben bu sebeple zabıta müdürlüğünden kendi isteğimle ayrıldım. Buna benzer suçlamalardan, Bursa’da iki ayrı asliye ceza mahkemesinde hakkımda mahkumiyet kararı verildi. Atılı suçlamalardan ise ayrı ayrı beraatimi olmazsa da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istiyorum" dedi.

"BERAATİMİ İSTİYORUM"

Diğer tutuksuz sanık K.K. ise 2005-2008 yılları arasında Osmangazi Belediyesi Ruhsat Denetim Şube Müdür vekili olarak görev yaptığını ifade ederek, "İddianamede hakkımda iki ayrı suçlama var. Bunlardan biri Sırameşeler Mahallesi’ndeki bir ekmek fırını ile alakalıdır. Bu fırının ruhsat talebi vardı, biz ise bunu reddetmiştik. Şahıs, bunun üzerine Bursa İdare mahkemesine dava açtı. Bununla alakalı İdare mahkemesi kararını dosyaya sunmuştum. Diğer konu ise, bir kıraathane ile alakalıdır. Bu müracaata da
ruhsat verilmemiştir. Bununla ilgi belediye meclis üyesi H.T. ile görüşmemiz oldu. Kendisi bu konuda yardımcı olmamızı istedi. Ancak, mevzuata uygun olmadığını söyleyip bunu kabul etmedik. Atılı suçlardan beraatimi istiyorum. Mahkeme aksi kanaatteyse, lehime olan hükümler uygulansın. Ayrıca hakkımda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilsin" diye konuştu.
Osmangazi Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Y.K. ise adının iddianameye sehven karışmış olabileceği ifade ederek beraatini istedi.
Mahkeme duruşmaya katılmayan Belediye Başkanı R.A. ve B.V. ile müşteki Öykü Özen’in dinlenmesi için duruşmayı erteledi.

"GÜNDE 3 DEFA ZABITALAR GELİP DENETİM YAPIYORDU"

Heykel’deki Gökkuşağı Derneği’nin yanında eşcinseller için açtığı ’Gülüm’ adlı kafeteryasının mühürlenmesi üzerine savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu anlatan müşteki Öykü Özen ise, "Kafeye, günde 3 kez zabıtalar gelip denetim yapıyordu. Amacım bir kaç insanı orada çalıştırıp fuhuştan uzaklaştırmaktı. Fakat zabıta ’Neden tavan boyu 3 metre değil’ diyerek kafeteryamızı mühürledi. Türkiye’de bütün binaların tavan boylarının 2.40 olduğunu belirtmemize rağmen dinletemedik. Ben de çevremdeki diğer kafeteryaların da ruhsatsız olmasına rağmen kapatılmadığını öğrendim. Çeşitli tarihlerde o kafelere gidip, yediğim içtiğim şeylerin fişlerini aldım. Ve bu işletmelerin ruhsatsız olmasına rağmen çalıştığını, fişlerle belgeleyip, Osmangazi Belediyesi’ne bunların da kapatılması için müracaatta bulundum. Belediye o kafeteryaların da ruhsatsız olduğunu, resmi yazışma cevabında ifade edince, soluğu adliyede aldım. Ve çifte standart uygulayan yöneticilerin cezalandırılmasını istedim. Teknik dinlemede bir çok
işletmenin de benzer şekilde belediye yöneticilerinden talimatlar alıp, bazılarına göz yumdukları ortaya çıkınca sanıklar hakkında dava açıldı" dedi.

Hepsini Hizaya Dizdi -YeniBursa -Tamamı-Kaynak

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.