Haber: Kaos GL
Çıkış noktası “Türkiye’de trans bireylere karşı yapılan hak ihlallerine, nefret suçlarına ve ayrımcılığa karşı kolektif bir sanatsal müdahale” olan “Trans, Onurlu ve Türkiyeli” sergisi 11 Kasım’da İstanbul’da Cezayir Apartmanı’nda açılacak. 
11-30 Kasım 2011 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek olan sergi, Cezayir Apartmanında 11:00 – 19:00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.
 
Açılış öncesinde 11 Kasım 2011 Cuma günü saat:18:00’de “Türkiye’deki Trans Hakları Durumu” başlıklı bir panel düzenlenecek.
 
Trans, Onurlu ve Türkiyeli: Sosyal Adalet için Sanatsal bir Müdahale
“Trans, Onurlu ve Türkiyeli”, Türkiye’de trans bireylere karşı yapılan hak ihlallerine, nefret suçlarına ve ayrımcılığa karşı kolektif bir sanatsal müdahale.
 
Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, İstanbul LGBTT ve Pembe Hayat LGBTT dayanışma derneklerinin Güney Afrikalı sanatçı Gabrielle Le Roux ile bir araya gelişiyle ortaya çıkan sergi, Türkiye’nin 5 şehrinden 18 trans insan hakları aktivistinin portre ve hikayelerden oluşmakta.
 
Gabrielle Le Roux portreleri aktivistlerin modelliğinde çizmiş ve kişiler ne söylemek istiyorlarsa bunu doğrudan kendi portreleri üzerine yazmış.
 
Açılış öncesinde 11 Kasım 2011 Cuma günü saat:18:00’de “Türkiye’deki Trans Hakları Durumu” başlıklı bir panel düzenlenecek.
 
Panelde yer alacak konuşmacılar: Aras Güngör (Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği), Kemal Ördek (Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği), Murat Çekic (Uluslararası Af Örgütü Tükiye Şubesi), Şevval Kılıç (İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği) ve Sanatçı Gabrielle Le Roux
 
Nefret suçları ve ayrımcılık dolayısıyla yaşanan travmalar, insanın ertesi güne başlamasını çok zorlaştırıyor. Böyle bir motivasyonla yaşamaya çalışan insanların hayatını zorlaştırmak yerine artık kolaylaştırmakla mükellefsiniz bence, olmalısınız.Şevval Kılıç, İstanbul LGBTT dayanışma derneği kurucularından, insan hakları savunucusu.
 
Değişmesi gereken bizleriz. Yani dünyayı şekillendiren insanlar.Buse Kılıçkaya, Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği yönetim kurulu üyesi, insan hakları savunucusu. KaosGL -

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.