Bilimum anket sonuçlarında ve yaşayanların dilinden, Türkiye'nin en özgürlükçü, en demokrat ilidir İzmir.
Homofobi ve sanat düşmanlığı burada da galip geldi.

İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği'nin düzenlediği Aykırı’ isimli fotoğraf sergisi için  48 sanatçı fotoğraf gönderdi. Bu fotoğraflardan 3'ü çeşitli basın yayın organlarınca eleştirilince CHP'li İzmir Büyük Şehir Belediyesi yetkililerince sansüre tabi tutulup, sergiden kaldırıldı. O üç fotoğraf;


İFOD Sanatçıları tepki olarak tüm fotoğraflarını sergiden çekip,bir basın bildirisi yayınladı. İzmir'in CHP'li Büyükşehir Belediyesi'nden tatmin edici bir cevap beklenmekte...


BASIN AÇIKLAMASI

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu kurucu üyelerinden İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD)’nin 3 Ocak 2012 günü İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Sanat Merkezi'nde açtığı bu yılki teması "AYKIRI" olan İFOD 18. Geleneksel Sergisi çeşitli basın organlarının asılsız ve kışkırtıcı haberlerine konu olmuştur. Ülkemizde basın özgürlüğünün ne ölçüde yaşanabildiğinin tartışıldığı bir dönemde bizzat basının topluma tahammülsüzlük aşılamaya yönelik haber üretmesi çelişkisini üzüntüyle karşılıyor, ilgili haberleri “üreten” ve yayımlayan gazete ve diğer medya organlarını kamuoyu önünde bu ayıplarıyla baş başa bırakıyoruz. İlgili medya temsilcilerinin bu sorumsuz ve provokatif tavrından daha da üzücü ve çarpıcı olan gelişme ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce gerçekleştirilmiştir.

İFOD’un “Aykırı” konulu sergisindeki 3 fotoğraf İFOD yönetimi ve fotoğraf sahiplerine hiçbir resmi bildirim ve açıklamada bulunulmaksızın İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sergilenmekte oldukları yerden kaldırılarak sansüre uğratılmıştır.

Demokrasi, sanatın da içinde bulunduğu tüm anlatım biçimlerine koşulsuz tahammül gerektirir. Sanatın, dünyanın tüm gelişmiş demokrasilerinde farklı düşünmenin ve aykırı olmanın en yüce anlatım biçimi olarak saygı ve ayrıcalık görürken, kültürlerin birlikteliğini temsil eden İzmir’de İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından tabi tutulduğu muamele kabul edilemez ve açıklanamaz.

Sanat ve kültürün kendine en özgür yaşam alanını bulduğu kentlerimizden olan İzmir’in çağdaş ve demokrat olma iddiasını taşıyan Büyükşehir Belediyesi, bugün geçmişini, değerlerini ve temsil ettiği dünya görüşünü inkar ederek, toplumumuzun aydınlanmasına karşı duranlarla aynı safa geçmiştir.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İFOD 18. Geleneksel Fotoğraf Sergisi’ne yönelik çirkin ve eylemli müdahalesini demokrasi ve çağdaş değerler açısından son derece endişe verici buluyor, bu olayın sorumlularını kınıyoruz.

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu olarak Türkiye’nin dört bir yanındaki derneklerimizle birlikte bu üzücü gelişme karşısında özgür sanatın ve İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği’nin yanında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla bildiririz.


Haber Bağlantıları;
İFOD Basın Açıklaması
İFOD'un "Ahlaksız Sergisi" kapatıldı 

Ntvmsnbc-Sansür yüzünden sergi sona erdi

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.