İlk kez gösterildiği 48. Altın Portakal Film Festivali’nden vizyona girdiği güne dek merakla beklenen, vizyonda olduğu şu günlerde de hakkında çok konuşulan “ZENNE”; dünya basınının gündeminde!
BASIN BÜLTENİDİR.
CNN International, Alman ARD kanalı ve Reuters yaptığı özel röportajlarla “ZENNE”ye yer verirken; film, The Guardian gazetesinde Elif Şafak’ın yazısıyla, The Economist’te de film hakkındaki özel yazı ile yankı buldu.

CNN bölge muhabiri Ivan Watson’ın, CNN International için, yönetmenler M.Caner Alper ve Mehmet Binay ile yaptığı ve daha sonra tüm dünyada yayınlanan özel röportaj; Binay’ın “Türkiye’de LGBT bireylerin de dahil olduğu her çeşit azınlık haklarını talep ediyor. Kabul görmek ve devletin kendilerini korumasını istiyorlar. Yaşayabilmek ve en başta öldürülmemek istiyorlar.” sözleriyle noktalanıyor. CNN International, aynı haberi bir diğer haber kanalı olan CNN Espanol’da da İspanyolca olarak da yayınladı.

Reuters’ın yapmış olduğu “Gay Namus Cinayeti Filmi Türkiye’yi Sallıyor” başlıklı röportajda, Ahmet Yıldız’ı canlandıran Erkan Avcı; “Bir insanın olduğu kişi için özür dilemesi acımasız ve insanlık dışı bir trajedidir.” diyor. Avcı röportajda aynı zamanda, Avrupa Birliği’nin, Ankara’dan bu tarz cinayetler için daha sert bir duruş talep etmesi gerektiğini vurguluyor. Reuters haber ajansında yayınlanan analiz, dünya üzerinde onlarca gazetede de günlük baskılarda ve internette kopyalanarak yayınlandı.

“ZENNE”; dünya çapında tanınmış Türk edebiyatçı Elif Şafak’ın “Türkiye’deki Homofobiden Duygusal Özüre” başlıklı yazısı ile de İngiliz The Guardian’a taşındı. Şafak; yazısında “ZENNE” filminin esin kaynağı olan Ahmet Yıldız cinayetinin Türkiye’deki ilk nefret cinayeti ya da ilk gay namus cinayeti olmadığını, ancak bu kadar çok ilgi çekmesi açısından bir ilk olduğunu belirterek, ülkenin bu konuda her geçen gün biraz daha hassasiyet göstermeye başladığının altını çiziyor.


Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.