Avrupa Parlamentosu, Kıbrıslı Türkler için Yüksek Seviyede Temas Grubu Üyesi Rum kökenli İngiliz Marina Yannakoudakis,son zamanlarda Kuzey Kıbrıs’ta homoseksüel (gay) hakları ile ilgili yaşanan tutuklular çevresinde, Avrupa Parlementosu çatısı altında lobicilik faaliyetlerine başlamıştı.

Özellikle, yürürlülükte olan yasadan dolayı, yaşanmış olan tutuklulukların ertelenmesini ve yasanın Avrupa Birliği Normlarına uygun olarak değiştirilmesi konusunda Kıbrıslı Türk lider Derviş Eroğlu’nun sorumluluk almasını gerektiği konusunda uyarmıştı. Bu talebin karşısında, Eroğlu’nun danışmanı Dr. Hasan Güngör sessiz kalmayıp, Marina Yannakoudakis’e cevap niteliğinde bir mektup gönderdi.

Dr. Güngör yazmış olduğu mektupta, medyada söylenenlerin aksine, olaylarda ismi geçen iki eşcinsel erkeğe karşı tutuklama emri alınmamıştır. Bu mektubun devamında ise polisin konu hakkında polisin detaylar hakkında araştırmalarının devam ettiğini ve araştırmalar çerçevesinde alınacak olan kararlarda savcılığın olayla ilgili yasal değerlendirmeyi en hassas şekilde almasını beklediklerini belirtti. Buna ek olarak Güngör, Derviş Eroğlu’nun hiçbir şekilde, Yannakoudakis’in tutuklulukların ertelenmesi talebi karşısında hukuksal çerçevede karar almasının söz konusu olmadığına değindi.

Ayrıca Dr. Güngör, yürürlülükte olan yasanın kaldırabilmesi için, yasal sürecin devam ettiğini ve her zaman içinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin aldığı kararların iç hukuktan üstünlüğünün farkında olduklarının altını çizdi. Mektubun son kısmında ise, Dr. Eroğlu'nun, yürürlülükten eşcinsel haklara karşı duran yasanın iptaliyle ilgili adımların atılacağını ve konuyla ilgili yeni, çağdaş bir kanunla ilgili çalışmaların başlatılacağına dair söz verdi.

Marina Yannakoudakis, Dr. Derviş Eroğlu’nun, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarının üstünlüğünü vurgulanmasında dolayı olan memnuniyetini dile getirdi. Fakat Kuzey Kıbrıs’ta konuyla ilgili olan tutuklama kararlarının ertelenme talebini geri çevrilmesi konusundaki üzüntülerini dile getirdi.

Ayrıca 29 Ocak’tan beri konuyla ilgili soruşturma açılan iki erkekle ilgili hiçbir yasal tutuklama kararının olmamasına karşın, yürütülen polis soruşturması hakkında endişe duyduğunu vurguladı. Bunlara ek olarak, Kuzey Kıbrıs Eşcinsel ve Homofobi’ye karşı İnisiyatifi tarafından bilgilendirilen Yannakoudakis, Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde halen eşcinsellerin cezaevinde alı konulduğunu belirtti. Sonuç itibariyle, Kuzey Kıbrıs’ın insan hakları ile uyumlu olarak eşcinselere karşı almış olduğu insanlık ve çağdışı uygulamaların sonlanmasını ümit ettiğini dile getirdi.

Haber Bağlantıları;.abhaber.com/ozelhaber.php?id=12841

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.