6. Homofobi Karşıtı Buluşma kapsamında Kaos GL’nin evsahipliği yaptığı Homofobiye Karşı Bölgesel Ağ girişiminin ürünü olan İngilizce kitap çıktı.
kitapOrta Doğu, Balkanlar ve Kafkasya’dan gelen homofobi karşıtları ve LGBT aktivistlerinin oluşturduğu ağın hedef ve amaçlarına derinden bakan kitap, aynı zamanda katılımcıların ülkelerine ve yereldeki siyasi ve sosyal gelişmelerine yer veriyor. Hırvatistan, Bosna Hersek, Sırbistan, Yunanistan, Karadağ, Makedonya, Filistin, İsrail, Lübnan, Mısır, İran, Gürcistan ve Erminstan’dan aktivistlerin katıldığı buluşmanın gündemlerinden olan güncel yerel siyasetler, bölge ülkelerinin LGBT gerçeğine yaklaşımları, milliyetçilik ve muhafazakârlığın homofobi ve transfobi ekseninde tezahürleri ve yaşanan ortak zorluklar, kitapta detaylarıyla kendisine yer buldu.
 
Kitap aynı zamanda, Türkiye’deki LGBT hareketinin çerçevesini de çıkarıyor. Askerlikten, Türkiye’de LGBT’lere dair yasalara, medyadaki homofobi ve transfobiden transların mağdur kimlikler olarak inşasına zorlanmasına, Türkiye’deki queer tartışmalarından Ahmet Yıldız davasına dair birçok konu kitapta ele alınıyor.


Haber Bağlantıları;
http://www.stgm.org.tr/tr/manset/detay/homofobiye-karsi-bolgesel-ag-kitabi-cikti-2

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.