2006 yılının Şubat ayından itibaren Portekiz mahkemelerinin kapılarını aşındıran Teresa ve Helena, avukatları Luís Grave Rodrigues ile birlikte tam dört yıl sürecek bir davanın da peşine düşmüş oldular.
Portekiz mahkemeleri davayı Temmuz 2007'de açtı. Bu tarihe kadar Helena ve Teresa, avukatları Rodrigues'in de yardımıyla, Portekiz'deki hukuk profesörlerinin eşcinsel evliliğe izin vermeyen yasalara karşı yaptıkları tartışmalardan yola çıkarak yedi maddelik bir suçlama hazırladılar. Kasım 2007'de, 2004 yılındaki yasanında da baz alındığı suçlamayı mahkemeye süren çift, yine reddedildiler.

Teresa ve Helena ise medyanın ve LGBT haklarını koruyan kuruluşların da büyük desteğini alarak ülke çapında birçok kampanya düzenlediler.
Belki de en büyük desteği kızlarından aldılar. Her ikisi de önceki evliliklerinden birer çocuğu var. 2008 yılında bu talep meclise taşındı ve Sosyal Demokrat Parti ve Sosyalist Parti'nin birlikte yürüttüğü meclis davaya tam bir açıklık getiremedi.
Helena ve Teresa'nın arkalarına aldıkları binlerce insanla birlikte gittikçe artan seslerini duymazdan gelemeyen José Sócrates hükümeti, 2009'da seçimlerde tekrar başa gelmeleri sonucunda eşcinsellere evlilik hakkı vermeyi planladıklarını belirtti.

2009'da tekrar başa gelen José Sócrates hükümeti, eşcinsel evliliği onaylayan bir taslak hazırladı. Sosyal Demokrat Parti üyeleri bu yasayı kesinlikle kabul etmeyeceklerini belirtti.
Sosyal Demokrat Parti'nin desteğini ortaya koymaması ve buna ek olarak Katolik Kilisesi'nin hoşnutsuz tavırları yasanın 2010 yılına kadar yürürlüğe konulamamasına neden oldu. Partilerin kendi aralarındaki anlaşmazlıkları ve Katolik Kilisesi'nin karşı propagandasına rağmen, yasa sonunda meclisten 17 Aralık 2009'da geçti. Mayıs 2010'da resmi gazetede de yayınlanan yasa, 5 Haziran'da aktif hale geldi.

Helena ve Teresa çifti, 2003'den beri sürdürdükleri beraberliklerini, dünyanın birçok yerinden katılan LGBT örgütlerinin ve uluslararası basının gözü önünde 7 Haziran 2010'da evliliğe taşıdılar.

Haber Bağlantıları; Teresa ve Helena: Azimli Bir Aşk Öyküsü - Bianet

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.