Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) tarafından 24 Aralık 2011 Cumartesi akşamı düzenlenen “Yeni Anayasa Yapım Sürecinde LGBT Katılımı ve Demokratikleşme” başlıklı toplantıda Serkan Köybaşı'nın yaptığı konuşma.

SPoD Anayasa Paneli 
“Yeni Anayasa Yapım Sürecinde LGBT Katılımı ve Demokratikleşme” 
Kayıt Zamanı                        : 24 Aralık 2011 
KISALTMALAR 
Mehmet Tarhan                   : MT
Ezgi Başaran                        : EB
Serkan Köybaşı                    : SK 


EB:Bahçeşehir Üniversitesi’nde çalışan Anayasa Hukukçusu Serkan Köybaşı ile başlamak istiyorum. O bize genel hatlarıyla “Demokratik Anayasa Nasıl Olur?” diye anlatacak ama ben bir soruyla başlayayım. SPoD’un da hazırladığı raporda, şimdi LGBT “Nasıl bir anayasa yapılmalı ki LGBT üyelerin de hakları onun içinde olsun?” dendiğinde mesela şöyle bir şey olabilir mi, yani 10. maddede ‘herkes eşittir” maddesinin içerisine bir cinsel yönelim cümle öbeği koymakla mesela hayatımız kolaylaşır mı, Sayın Serkan Köybaşı? 

SK: Öncelikle nazik davetiniz ve cumartesi akşamı burada bulunduğunuz için bu soğuk havada teşekkür ediyorum. Tabii ben bu soruyla girmeyi düşünmüyordum ama ilk önce sorunuza cevap vereyim, hiçbir şey değişmez. Nedenini söyleyeyim, çünkü ben aynı zamanda Yeşiller Partisi üyesiyim, 1982 Anayasasında ilk yazıldığı andan beri çevre hakkı var yani sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı var ama 82 anayasasından beri en fazla zarar gören kavramlardan bir tanesi doğa. Yani anayasada bir şeylerin yazması hiçbir şeyi çözmez ama anayasa bütün kanunların temeli olması itibariyle tabii ki önemli bir metin. Ona bağlı olarak…Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.