Sanat Yönetmeni: Bahattin Sağlam
Kapsam: 15. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali
Tarihler: 11 Mayıs - 31 Mayıs 2012
Açılış: 11 Mayıs 2012 Cuma / 19:00
Yer: Kızılırmak Sineması
Adres: Kızılırmak Sokak No: 21 Kızılay / ANKARA
Telefon: 0312 425 53 93
 


https://mail-attachment.googleusercontent.com/attachment/u/0/?ui=2&ik=e0e6192ca1&view=att&th=136e99e4a1c34028&attid=0.1&disp=inline&safe=1&zw&saduie=AG9B_P-sLISO2KBFtrle-0VbtCcF&sadet=1335363223805&sads=wYE-5mqSIzHMzwRnPHFRQNjRmlM&sadssc=1 Aysun Öner'in iki yıl süreyle üzerinde çalıştığı “TransHayat” adlı fotoğraf projesi, 2009 yılında Cihangir Daire Sanat'ta "Klasik" adlı bir karma sergide, 2010 yılında 20. İstanbul Sanat Fuarı - ARTİST 2010’da "Karşı Sanat Çalışmaları/Alternatif Platform" alanında projeden seçkiler yapılarak sergilendi. TransHayat 15. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali” kapsamında ilk kez kişisel sergi olarak sanatseverlerle buluşuyor. Serginin sanat yönetmenliğini Bahattin Sağlam üstleniyor.


Aysun Öner bu çalışmasıyla, heteroseksüeller gibi travesti ve transseksüel bireylerin de toplumda ve iş yaşamında kolaylıkla var olabildikleri bir dünya düşü kuruyor. 
Çalışmasını “bir ezber bozma denemesi” olarak nitelendiren sanatçı, ekliyor:

“Kapitalizmin kurumları nasıl ki düşüncelerimizi istediği forma sokmak için görsel sanatları kullanıyorsa, biz sanatçılar da görsel sanatları alternatif düşüncelerimizi anlatmak ve hafızalardaki ezber görüntüleri yıkmak için kullanabiliriz.”


Aysun Öner hakkında:
1981 senesinde Ankara’da doğan ve İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü mezunu olan Aysun Öner, daha sonra ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) Kadın Çalışmaları Yüksek Lisans Programı’nda öğrenim gördü.
Öner, öğrencilik yıllarında amatör olarak yöneldiği fotoğrafçılığı proje eksenli çalışmalarla bugüne değin sürdürdü. Bir süre İFSAK üyesi de olan fotoğrafçı, 2002 senesinde ilk fotoğraf sergisini (Memleketimden İnsan Manzaraları) Thessaloniki Photograph Center’da açtı. Yine aynı yıl içersinde, Pireus Bank Kültür Merkezi (Selanik)’de açılan Balkan Fotoğrafçıları Grup Sergisi "Awarding Balkan Poets (Balkan Şairlerini Anmak)"e katıldı.

2008 senesinde, KargART’ta, bir altkültür ürünü/uzantısı olan Stencil Graffiti temasını, İstanbul’daki Stencil Graffiti kültürü bağlamında işlediği fotoğraflardan oluşan ve (İstanbul Baskısı) adını verdiği ikinci kişisel fotoğraf sergisini açtı. Aynı sergi 2009 yılında AFSAD’da tekrar sergilendikten sonra İstanbul 2010: Avrupa Kültür Başkenti organizasyonu kapsamında da sergilendi. Yine aynı sergi 2010 senesinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul'da "Old/New New/Old" başlıklı Uluslararası 
bir organizasyonda sanatseverlerle buluştu.
2011 yılında 14. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali'nde, ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)'de sergilenen, "redfotoğraf"ın küratörlüğünü yaptığı (Mücadelede Kadın) başlıklı fotoğraf sergisinin genel koordinasyonunu üstlendi.
Ayrıca sanatçı, İstanbul başta olmak üzere çeşitli illerde açılan birçok karma sergiye de katıldı.

Fotoğraf sanatına, fotoğraf çekmek dışında fotoğraf üstüne düşünüp tartışarak da katkı sunmaya çabalayan sanatçı; 2008 senesinde Galata Fotoğrafhanesi (Fotoğraf Vakfı)’nde, farklı disiplinlerden (sinemacılar, akademisyenler, tiyatrocular, yazarlar, müzisyenler vb.) konuklar aldığı ve ayda bir gerçekleştirilen "Her Telden Fotoğraf Sohbetleri" isimli bir söyleşi dizisi düzenledi.
Sinemayla da ilgilenen Öner, kısa film ve belgesel alanlarında çeşitli çalışmalara da imza attı.
Sanatçı, bir süredir çalışmalarına Ankara'da devam etmektedir.


Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.