İnsan hakları örgütlerinin uzun zamandır takipçisi olduğu R.Ç. davasının 4. Duruşması bugün Diyarbakır'da gerçekleşti.
17 yaşındaki R.Ç., 2012 Temmuz ayında Amed ’de, yani Diyarbakır’da babası ve iki amcası tarafından öldürüldü. Çünkü eşcinseldi.

Ana akım medya bu cinayeti sıradan bir adlî vaka gibi yansıttı. Cinayetin gerçek nedeni örtbas edilmeye çalışıldı. R. Ç. Cinayeti gey, lezbiyen, biseksüel ve translara duyulan nefretle işlenmiştir.

Nefretin dili, milleti, sınıfı yok. Eşcinsel, biseksüel ve translara yöneltilen şiddet evde, sokakta, okulda, iş yerinde ve toplumun her kesiminde küçük yaştan itibaren verilen yanlış bir eğitimin sonucudur. 

Diyoruz ki: homofobi ve transfobi yöresel ya da töresel değildir. Sözde gelişmiş şehirlerin göbeğinde de ne yazık ki aynı şekilde nefret cinayetleri işlenmektedir.

Bizler Ne Ahmet Yıldız’ı Ne Baki Koşar’ı ne de canları pahasına kimliklerini yaşamaktan ödün vermeyen trans arkadaşlarımızı unuttuk.

Biliyoruz ki sözde adalet sistemi ötekiyi, farklıyı yok etmek istiyor ve bunu da katillere ceza indirimleri vererek uyguluyor. 

Lezbiyen, gey, biseksüel ve translar olarak yaşam hakkımızı istiyor, Nefret Suçları Yasasının bir an önce yeni anayasaya eklenmesini istiyoruz.


Haber/İlgi Bağlantıları; http://www.hebunlgbt.com/basına ve kamuoyuna

Yorum Gönderme

  1. r.ç gey veya neyse öyle bir insan deyildeyildi öylede olsa böyle bir şey olmaması gerekiyordu herşeyin bir çaresi vardı sadece nefret edilp dışlanan bir kardeşimizz di o nu tanıdığım için söylüyorumm roşin çiçek adam gibi delikanlıydı asıl şisofren olan 3 dengesiz ve şerefsizz olan ceza evinde olan hayvanlar mahluklar şuan roşin yatığı yerde olacaklardı gerçi toprak bile onları kabul edmezzz artık roşinin hakında yazıp tutmayaın arkadaşlar altını yazarak roşin çiçek homoseksüle deyil gey filan deyilll artık saadece dua edip allhtan rahmett dileyelimmm alahh diyerlerin hakında gelsinnn

    YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.