Avcılar, Meis'te Transfobik Şiddet Son Bulsun
Yaşama, barınma ve adalete erişim hakkı hepimizin en temel ve doğal hakkı. Birimizin yaşama ve barınma hakkı ihlal ediliyorsa, hiçbirimizin yaşama ve barınma hakkı yok demek.

Ekim 2012'den beri ilçe halkının provokasyona getirilmesiyle Avcılar, Meis Sitesi sakini trans kadınların yaşama ve barınma hakları ağır şekilde ihlal edilmekte, ölümcül ve örgütlü transfobik şiddete uğramaktalar.
10 Mart 2013'te trans kadın Seda'nın öldürülmesine kadar giden hem çevre halkı hem de devlete bağlı birimlerin elbirliğiyle yükselttiği transfobik şiddet sarmalı, tehdit ve tacizler, 17 Mayıs'ta Meis sitesi'nin kundaklanması ve Sanem Karaman'ın evine iki gün boyunca ateş edilmesiyle yeni bir boyuta ulaştı.
Ekim 2012'den beri sürmekte olan olaylarda emniyet güçlerinin mağdurlara yapılan şiddeti önlemek ve failleri bulmak yerine baskı mekanizmasının parçası olduğu, failleri koruduğu iddia edilmektedir.
Avcılar, Meis Sitesi'nde ikamet eden trans kadınlara karşı Ekim 2012'den beri devam eden örgütlü transfobik şiddetin faillerinin bulunması ve adalet karşısına çıkarılmasını;
10 Mart 2013'te site sakinlerinden trans kadın Seda'nın öldürülmesi olayının aydınlatılması ve gerçek faillerin adalet karşısına çıkarılmasını;
Ölümle sonuçlanan transfobik şiddet sarmalının faillerini ve kışkırtıcılarını koruyan tüm devlet yetkilileri hakkında hukuki işlem başlatılmasını;
Sitede halen yaşamakta olan trans kadınların barınma ve yaşam hakkının sağlanmasını, gerekirse sürekli korunma sağlanmasını talep ediyorum.


Haber/İlgi Bağlantıları; http://www.change.org/tr/kampanyalar/avc%C4%B1lar-meis-te-transfobik-%C5%9Fiddet-son-bulsun

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.