Cumhuriyet Halk Partisi Kadıköy Gençlik Örgütü bünyesinde çalışan LGBT Kurulu ilk
toplantısını gerçekleştirdi. Kurul CHP içinde bugüne kadar oluşturulmuş LGBT sorunlarını odağına alan ilk kurumsal yapı olma özelliğini taşıyor.

Geçtiğimiz haftalarda İzmir’de LGBT bireyler için yürüyüş düzenleyen CHP’li gençler herkesi bir kez daha şaşırttı. Bu sefer de CHP içinde LGBT bireyler için oluşturulan bir kurul parti içinde toplantı düzenledi. CHP Kadıköy Gençlik Örgütü Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla LGBT bireylerin sorunlarına eğilmek üzere oluşturulan kurul dün (01.08.2013) ilk toplantısını gerçekleştirdi. Yönetim kurulunca tam adı “LGBT Hakları Araştırma Kurulu” olarak belirlenen çalışma grubu LGBT bireylerin sorunları üzerine bir rapor hazırlamayı planlıyor. Kurul, hazırlayacağı raporu partinin üst kademelerine sunmayı ve bu raporla birlikte partinin yetkili organlarını LGBT bireylerin sorunlarını çözmeye yönelik politika üretmeye teşvik etmeyi planlıyor. Kuruldan edinilen bilgiye göre rapor özellikle genç LGBT bireyleri merkezine alacak.

CHP’li milletvekillerinin mecliste ve onur yürüyüşlerinde LGBT bireylere verdiği desteğin ardından milletvekillerinin aksine CHP örgütlerinin LGBT bireylerin sorunlarına kayıtsız kaldığı yönünde eleştiriler yapılmıştı.  CHP Kadıköy Gençlik Örgütü Yönetimi ise eleştirileri değerlendirip CHP tarihinin ilk LGBT bireylere yönelik çalışma grubunu kurma konusunda irade ortaya koydu. Kurul, CHP tarihinde kurumsal düzeyde oluşturulmuş ve örgütsel geçerliliği olan ilk LGBT odaklı yapı olma özelliğini taşıyor. İstanbul’daki iki CHP ilçe gençlik örgütünün daha gündemine aynı yapıyı kurmayı aldığı da duyumlar arasında.

Kurul ilk etapta birçok LGBT örgütüyle iletişime geçerek birlikte çalışma zemini arayacak. Görüşmeler ve literatür taramalarının ardından rapor yazılmaya başlanacak. Raporun 15 Aralık 2013’e kadar bitirilmesi planlanıyor. Kurul toplantısında raporun İngilizce, Almanca, Fransızca ve İspanyolca’ya çevrilmesi benimsendi. En geç 15 Ocak 2014’te ise rapor ve çevirilerinin açıklanması bekleniyor.


C.Can YÜKSEL


Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.