Bianet , Batuhan KURTARAN'nın haberine göre; CHP İstanbul Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu
Üyesi Mahmut Tanal,  kadınların işe alımda ve iş hayatında maruz kaldığı ayrımcılığın giderilmesi amacıyla verdiği teklifte, İş Kanunu'na "cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği"ne dayalı ayrımcılık yasağının da eklenmesini istedi.

İş Kanunu'nun varolan 5. maddenin  kapsamının geniş tutulduğu ancak kanunda bulunan muğlak ifadelerin pratikte toplumun önyargıyla yaklaştığı kesimlerin kapsam dışı bırakılabildiğini ifade eden Tanal, “Bu nedenle, özellikle trans kadınların istihdama katılmak konusunda yaşadığı ayrımcılığın yasal çerçevede görünür ve hakların korunur olması için cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ifadelerinin İş Kanunu md. 5’e ve Anayasa md. 10’a eklenmesi bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır” 


Kanunu Madde 5’in 1’inci ve 3’üncü fıkralarının aşağıdaki gibi değiştirilmesi gerektiği belirtildi:
“İş ilişkisinde dil, ırk, cinsiyet, siyasal düşünce, felsefî inanç, din ve mezhep, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve benzeri sebeplere dayalı ayırım yapılamaz. (1)”
“İşveren, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş başvurusu sırasında, iş ilişkisinin kurulması esnasında, iş sözleşmesinin yapılmasında, şartlarının oluşturulmasında, uygulanmasında ve sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamaz. (2)” Haber/İlgi Bağlantıları;  CHP'den İstihdamda Kadınlara Eşitlik Önerisi

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.