Antalya’da Gazi Anadolu Lisesinde, liseli kadın öğrencilerin etek giymesinin yasaklanması bugün “Devrimci Liseliler DEV-LİS” üyesi öğrenciler tarafından protesto edildi. Protestoda erkek öğrenciler etek giyerek yürüyüş yaptı.
BU2psA1CAAETiZF
Antalya’daki Gazi Anadolu Lisesi’nde liseli kadın öğrencilerin etek giymesi yasaklanmıştı. Okul Müdürü Hayri Bahşi, “Okulumuz öğrencileri artık büyük çocuklar. Merdivenden inip çıkmalarında sorunlar olmasın diye düşündük” diyerek Trabzon Milli Eğitim İl Müdürü Tamer Kırbaç’ın sözlerini bizlere hatırlatmıştı. Kırbaç’ın sözlerini hatırlayacak olursak: “Erkek öğrenciler ile kız öğrenciler aynı binada altlı üstlü kalıyor. Aynı merdivenleri kullanarak uyumaya gitmeleri inanın beni iki yıldır rahatsız ediyor ve diken üstünde oturmama sebep oluyor.” İşte bu sözlerin ardından bir skandal da Antalya’da yaşandı.
1240650_519656991458985_144297440_n
Gazi Anadolu Lisesi’nde liseli kadın öğrencilerin etek giymesi yasaklandı. Okul Müdürü Hayri Bahşi, yeni kılık kıyafet yönetmeliğine göre okul aile birliğinin de onayıyla bu yıl öğrencilerin gri pantolon, beyaz tişört olan okul forması giymelerine karar verildiğini söyledi. “Kız öğrencilerin pantolon giyerek daha rahat edeceğini” savunan Bahşi, “Yeni yönetmeliğe göre bu karar alındı. Çocuklarımızın forma giymesi benimsendi. Biz de erkek ve kız çocuklarının da pantolon giymesine karar verdik. Böylece çocuklarımız rahat edecek. Sıralar kirli oluyor, tozlu oluyor. Ayrıca okulumuz öğrencileri artık büyük çocuklar. Merdivenden inip çıkmalarında sorunlar olmasın diye düşündük” diye konuştu.
5
İşte bunun üzerine Antalya’da erkek öğrenciler etek giyerek eylem yaptı. 23 Eylül Pazartesi günü 17:00’da Liseli kadınlara yönelik cinsiyetçi ayrımı protesto ettiklerini ifade eden yaklaşık 20 kişilik öğrenci grubu giydikleri eteklerle kapalı yol olarak bilinen caddeden Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdüler ve ardından basın açıklaması yaptılar. Eylem sırasında çevredekilerin olumlu tepkileri gözden kaçmadı. Etek giyen liseli gençlerin tavırları ise kendilerindeki politik birikimin göstergesiydi. Eylem haberi ve fotoğraflarının sosyal medyaya düşmesiyle birlikte eylem bir anda yaygınlaşarak insanlar tarafından desteklendi.


Haber/İlgi Bağlantıları

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.