Başbakan Erdoğan’ın LGBT aktivisti ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Beyoğlu İlçe Başkanı Levent Pişkin hakkında bulunduğu suç duyurusu sonucunda açtığı dava, 13 Mart Perşembe 09:00’da Çağlayan Adliyesi 18. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
Hatırlanacağı üzere Levent Pişkin, Başbakan’ın “Alevilik Hz. Ali’yi sevmekse ben dört dörtlük bir Alevi’yim” açıklaması üzerine twitter’dan “Erdoğan’dan ‘dört dörtlük ibneyim, ibneliği sizden öğrenecek değiliz’ açıklaması bekliyorum. Öptüm. #AnayasadaLGBT” yazmış, Başbakan Erdoğan da Pişkin hakkında basın yoluyla hakaret suçundan şikayetçi olmuştu. Savunmasında ‘ibne’nin hakaret değil cinsel yönelim ifadesi olduğunu söyleyen Levent Pişkin ise cinsel yönelimini hakaret addettiği için Başbakan hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.
Öte yandan 18 LGBTİ örgütü ve bağımsız LGBTİ aktivistleri de imzaladıkları ortak basın açıklamasıyla davaya sahip çıkarak şöyle seslenmişti: “Eşcinsellik ya da ‘ibnelik’ ne bir hastalık, ne bir günah ne de bir hakarettir. Eşcinsellik, tıpkı heteroseksüellik gibi bir varoluştur. LGBTİ hakları mücadelesi de bir insan hakları mücadelesidir. Başbakan’ın ‘ibne’ kelimesini bir hakaret olarak algılaması, varoluşları yok sayılan, yaşam hakları ellerinden alınan LGBTİleri bir kez daha görmezden gelmesi, bunu yaparken de LGBTİ aktivisti bir arkadaşımızı hedef alması, bizler için kabul edilemez. Levent Pişkin’e açılan davanın hepimize açılmış olduğunu ve bu davada doğrudan taraf olduğumuzu Başbakan’a bildiriyoruz.”
Şimdi o taraf olma günü geldi. LGBT hakları için mücadele eden, heteroseksizme/heteronormativiteye başkaldıran, kimlik hakları eşit vatandaşlık ilkesi altında anayasal güvenceye alınmış özgür bir toplum için mücadele veren herkesi 13 Mart Perşembe 08:30’da Çağlayan Adliyesi’ndeki basın açıklamasına ve ardından da 09.00’daki duruşmaya katılmaya davet ediyoruz.
İbne ifadesi hakaret olmaktan çıkana, kendimizi özgürce ifade edebilene ve gönlümüzce yaşayabilene kadar ‘Hepimiz İbneyiz. Bu davanın peşindeyiz!’"Hepimiz İbneyiz" Levent Pişkin'le Dayanışıyoruz

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.